Papież przyjął rezygnację biskupa oskarżonego o pedofilię


Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa pomocniczego Los Angeles Alexandra Salazara - poinformowało w środę watykańskie biuro prasowe. Media przypominają, że hierarcha jest oskarżony o czyn pedofilii w latach 90.

W biuletynie biura prasowego Watykanu nie wspomniano o przyczynach dymisji 69-letniego biskupa.

Decyzja w tej sprawie zapadła po tym, gdy niezależna komisja w archidiecezji Los Angeles, badająca przypadki nadużyć wśród tamtejszego duchowieństwa, uznała, że zarzuty są wiarygodne i z tego powodu biskup Salazar nie może pełnić posługi.

Biskup zaprzeczał oskarżeniom

W liście do wiernych arcybiskup Los Angeles Jose H. Gomez wyjaśnił, że w 2005 roku, rok po wyświęceniu Salazara na biskupa, archidiecezja dowiedziała się, że jest on oskarżony o wykroczenia wobec osoby nieletniej. Zarazem wyjaśniono, że zarzut ten "nie został bezpośrednio zgłoszony archidiecezji", ale był badany przez organy ścigania. Biskup Salazar konsekwentnie zaprzeczał oskarżeniom - wyjaśniono.

Arcybiskup Gomez ogłosił ponadto, że archidiecezja zgłosiła tę sprawę do Kongregacji Nauki Wiary, która przeprowadziła postępowanie i podjęła "kroki prewencyjne" dotyczące posługi biskupa Salazara.

W oświadczeniu archidiecezji podkreślono, że nie otrzymała ona żadnych sygnałów o innych zarzutach wobec niego. Arcybiskup Los Angeles zapewnił o swej bliskości z ofiarami pedofilii poprzez "modlitwę i czyny".

Pedofilia w kościele

W ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich miesiącach, na jaw wyszło wiele przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży. Media i ofiary przemocy upubliczniły też przypadki tuszowania przestępstw przez hierarchów kościelnych.

Wśród ujawnionych przypadków było między innymi oskarżenie o wykorzystywanie seksualne wystosowane wobec byłego metropolity Waszyngtonu kardynała Theodora Edgara McCarricka. Zrzekł się on godności kardynalskiej, a papież Franciszek, który przyjął tę rezygnację, nakazał mu życie w modlitwie i pokucie. Wśród hierarchii rozpoczęła się dyskusja o tym, od jak dawna wiedziano o czynach kardynała.

Następnie ogłoszony został raport na temat skandalu w Kościele w stanie Pensylwania, gdzie ofiarami wykorzystywania seksualnego padło około tysiąca osób.

Doniesienia o pedofilii w Kościele, nierzadko na przestrzeni dekad, wstrząsnęły w mijającym roku opinią publiczną m.in. w Australii, Niemczech, Irlandii i Chile.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Luis Sinco/Los Angeles Times/Getty Images

Tagi:
Raporty: