Litwa wykona wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz), dotyczący tajnego więzienia Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) pod Wilnem – poinformował w środę litewski minister sprawiedliwości Elvinas Jankeviczius.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, Litwa w ciągu trzech miesięcy od wydania wyroku ma wypłacić 130 tysięcy euro Palestyńczykowi Abu Zubajdzie, który twierdzi, że był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA w tym kraju.
- Szanujemy decyzję Trybunału i wykonamy ją - powiedział Jankeviczius litewskiej agencji ELTA. Zaznaczył, że Litwa wyczerpała już wszystkie środki odwoławcze, choć nadal stoi na stanowisku, że na jej terytorium tajnych więzień CIA nie było.
Więzienie w ośrodku jeździeckim
ETPCz oddalił we wtorek skargę Litwy w sprawie istnienia tajnego więzienia CIA nieopodal Wilna. Jest to odpowiedź sądu w Strasburgu na wniosek litewskiego rządu o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby Trybunału Praw Człowieka.
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w maju, że Rumunia i Litwa uczestniczyły w latach 2004-2006 w programie tajnych więzień CIA i pozwalały na "nieludzkie traktowanie" przetrzymywanych tam więźniów i inne przypadki łamania praw człowieka.
Skargi do Trybunału złożyło w 2011 i 2012 roku dwóch więźniów amerykańskiego więzienia w Guantanamo, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani w tajnych ośrodkach CIA w tych krajach. Skargę na Litwę złożył Abu Zubajda, który w momencie aresztowania przez amerykańskie władze był uznawany za jednego z najważniejszych członków Al-Kaidy. Twierdzi on, że w więzieniu CIA na Litwie przebywał ponad rok, od lutego 2005 roku do marca 2006 roku.
Więzienie CIA na Litwie miało działać od września 2004 roku do listopada 2005 roku w miejscowości Antaviliai (Antowil), 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym utworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań.
Litwa nie przyznała dotąd, że na jej terytorium działało więzienie CIA. W 2009 roku sejmowa komisja badająca sprawę nie ustaliła, czy w kraju były więzione osoby zatrzymane przez CIA, chociaż przyznała, że istniały ku temu warunki. W 2014 roku sprawą zajęła się Prokuratura Generalna Litwy. Jej dochodzenie jeszcze się nie zakończyło.
Autor: ft//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock