TVN24 | Świat

Litwa, Łotwa i Estonia wyrzucają rosyjskich dyplomatów

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Władze Litwy, Łotwy i Estonii wyrzucają rosyjskich dyplomatów. Wilno wysyła dwóch Rosjan, Ryga i Tallin – po jednym pracowniku ambasady Rosji. - Unia Europejska powinna mieć mniej rosyjskich szpiegów działających pod przykrywką – powiedział dziennikarzom szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis.

O swojej decyzji ministerstwa spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii poinformowały w piątek. - Wydalone osoby używały przykrywki dyplomatycznej do szpiegowania – powiedział dziennikarzom litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, cytowany przez Agencję Reutera.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef litewskiej dyplomacji, którego słowa przytacza również agencja AP, dodał, że dwóch pracowników ambasady Rosji na Litwie uznano za personae non gratae, "ponieważ prowadzili działania niezgodne z ich statusem dyplomatycznym". Dostali siedem dni na opuszczenie Litwy. - UE powinna mieć mniej rosyjskich szpiegów działających pod przykrywką. Nasi czescy koledzy rzucają światło na ich bezprecedensową działalność – stwierdził Landsbergis.

Estońskie MSZ podało na Twitterze, że wydalenie jednego rosyjskiego dyplomaty jest związane z eksplozją w 2014 roku w Czechach, która "narusza prawo międzynarodowe, podważa europejskie bezpieczeństwo i stabilność i jest niedopuszczalna".

Szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkeviczs powiedział, że jego kraj zdecydował się wydalić rosyjskiego dyplomatę, ponieważ "nie będzie tolerował działań wywrotowych na swojej ziemi ani na ziemi swoich partnerów i sojuszników".

Decyzja Pragi i odpowiedź Moskwy

17 kwietnia Czechy poinformowały o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów z powodu podejrzeń, że agenci rosyjskiego wywiadu stali za wybuchem w składzie amunicji w 2014 roku, w którym zginęło dwóch obywateli Czech. W odpowiedzi Rosja nakazała wyjazd 20 dyplomatom czeskim. Praga odpowiedziała żądaniem, by Rosja do końca maja zrównała liczbę swych przedstawicieli w ambasadzie w Pradze z liczbą pracowników przedstawicielstwa Czech w Moskwie.

Według czeskiego MSZ w rosyjskiej stolicy po wcześniejszym wzajemnym wydaleniu dyplomatów obu krajów jest pięciu dyplomatów, w tym ambasador, oraz 19 pracowników administracyjno-technicznych. W Pradze jest 27 rosyjskich dyplomatów i 67 pracowników placówki.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP