Na tunezyjskiej wyspie Dżerba mają trwać negocjacje między przedstawicielami libijskich powstańców, a reprezentantami reżimu w Trypolisie. O rozmowach donoszą tunezyjskie media, libijscy rebelianci jednak stanowczo zaprzeczają, jakoby pertraktowali z wysłannikami Muammara Kaddafiego.
Informację o negocjacjach przekazał dziennikarz tunezyjskiego radia Mosaique FM, według którego rozmowy toczą się z udziałem wysłanników prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Południowoamerykański polityk wielokrotnie potępiał międzynarodową interwencję wojskową w Libii i deklarował poparcie dla Kaddafiego.
W rozmowach ma uczestniczyć po dwóch członków powstańczej rady i przedstawicieli Muammara Kadafiego.
Tajemnicze rozmowy
- Rozpoczęte w niedzielę dyskusje odbywają się przy drzwiach zamkniętych w hotelu oddalonym od strefy turystycznej, pod ścisłą ochroną policji. W ciągu dnia negocjatorzy mogą się przenieść do Tunisu - poinformował tunezyjski dziennikarz.
W stolicy Tunezjii przebywa specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ, Jordańczyk Abdul Ilah al-Chatib, który spotkał się z tunezyjskim ministrem spraw zagranicznych Muledem Kefim. W Tunisie przebywał w poniedziałek także szef MSZ Libii, ale nie wiadomo, czy spotkał się on z Chatibem.
W poniedziałek wieczorem ONZ zdementowała, by w rozmowach międzylibijskich uczestniczył jakikolwiek wysłannik Organizacji. W najnowszym komunikacie wydanym w Tunisie we wtorek ONZ podkreśliła, że Chatib "przybył do Tunezji na konsultacje z przedstawicielami tunezyjskich władz". - Na marginesie tych rozmów specjalny wysłannik może spotkać się z Libijczykami mieszkającymi w Tunezji - podano.
Doniesienia o rozmowach zdecydowanie zdementował też szef Narodowej Rady Tymczasowej, czyli organu rządzącego libijskimi rebeliantami. - Nie ma żadnych negocjacji pośrednich lub bezpośrednich z reżimem Kaddafiego i wysłannikiem ONZ - zapewnił Mustafa Abdel Jalili.
Końca nie widać
W lutym tego roku w Libii rozpoczęły się masowe antyrządowe protesty, które przerodziły się szybko w rebelię. W kraju od marca trwa de facto wojna domowa.
W niedzielę rebelianci ogłosili zdobycie dwóch ważnych ośrodków: Zawii i Surmanu, miast, położonych zaledwie kilkadziesiąt kilometrów do Trypolisu. Przeciwnicy Kaddafiego mieli też w znacznym stopniu zająć strategiczne miasto Braga na wschodzie kraju. Doniesień nie można jednak potwierdzić z niezależnych źródeł.
Opozycja domaga się bezwarunkowego ustąpienia Kadafiego i odsunięcia od władzy jego rodziny. Ten jednak stanowczo odmawia. W ostatnich tygodniach kilkakrotnie pojawiały się informacje o tajnych negocjacjach między przedstawicielami reżimu i opozycji.
Źródło: PAP, Reuters