"Proszę, aby Liban został uznany za państwo świeckie"

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP

Kraj świecki zamiast wyznaniowego - o taką zmianę systemu politycznego zaapelował w niedzielę prezydent Libanu Michel Aoun. Organizacja Hezbollah nie wyklucza rozmów w tej sprawie.

- Ponieważ jestem przekonany, że tylko państwo świeckie jest w stanie chronić pluralizm poprzez przekształcenie go w prawdziwą jedność, proszę, aby Liban został uznany za państwo świeckie - powiedział Aoun w przemówieniu do narodu z okazji 100-lecia Libanu.

W przeddzień wyboru premiera

Jak pisze agencja AFP, wcześniej przywódca mającego większość w libańskim parlamencie Hezbollahu Hasan Nasrallah ogłosił, że jest gotowy do rozmów na temat nowego "paktu politycznego", który zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron podczas niedawnej wizyty w Bejrucie. - Słyszeliśmy wezwanie prezydenta Francji - powiedział Nasrallah. - Jesteśmy otwarci na każdą konstruktywną dyskusję na ten temat, ale pod warunkiem, że będzie to dialog libański i taka będzie wola wszystkich partii libańskich. AFP zaznacza, że apel prezydenta pojawia się w przeddzień wyboru nowego premiera, którym prawdopodobnie zostanie dotychczasowy ambasador Libanu w Niemczech Mustapha Adib, popierany przez największe siły społeczności sunnickiej.

Liban wzywany do reform po wybuchu

Liban od kilku tygodni wzywany jest przez społeczność międzynarodową do przeprowadzenia głębokich reform politycznych. Sytuację tę wymusiła niedawna eksplozja w porcie w Bejrucie, w wyniku której zginęło na miejscu lub zmarło w wyniku obrażeń 190 osób, a 300 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową. Przyczyną wybuchu były prawdopodobnie zaniedbania poprzedniego rządu z Hasanem Diabem na czele, który 10 sierpnia ustąpił z tego stanowiska. Niszczycielski wybuch pogorszył i tak skomplikowaną sytuację społeczno-gospodarczą w Libanie, który zmaga się w poważnymi trudnościami finansowymi i jest jednym z najbardziej zadłużonych państw na świecie. Bezrobocie wśród osób poniżej 35. roku życia wynosi 37 proc., a według Banku Światowego około 30 proc. mieszkańców Libanu żyje poniżej granicy ubóstwa. Władzę ustawodawczą w Libanie sprawuje 128-osobowy parlament, w którym miejsca z góry podzielone są kwotowo między 16 z 18 oficjalnych grup wyznaniowych w kraju.

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: