Hezbollah będzie kontynuował walkę z Izraelem do czasu, gdy otrzyma akceptowalną ofertę zawieszenia broni - ogłosił w środę nowy lider tego ruchu Naim Kasem. W czasie wystąpienia izraelska armia ostrzelała przedmieścia antycznego miasta Baalbek na północy Libanu.
- Hezbollah będzie kontynuował walkę z Izraelem do czasu, gdy otrzyma akceptowalną dla siebie ofertę zawieszenia broni - ogłosił w środę nowy lider tego ruchu Naim Kasem w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu.
Podkreślił, że będzie kontynuował program swojego poprzednika Hasana Nasrallaha, który przez ponad 30 lat kierował Hezbollahem i zginął w izraelskim ataku na Bejrut pod koniec września.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hezbollah ma nowego lidera
- Jeżeli Izraelczycy zdecydują się na powtrzymanie agresji, zgodzimy się na to, ale na warunkach, które uznamy za odpowiednie (...), nie będziemy błagać o zawieszenie broni, będziemy kontynuować walkę niezależnie od tego, jak długo jeszcze potrwa - powiedział nowy sekretarz generalny Hezbollahu, mianowany we wtorek na to stanowisko. Kasem mówił, że Hezbollah "zaczął się odbudowywać po bolesnych ciosach" ze strony Izraela, i że wspierana przez Iran grupa "może walczyć przez kolejne dni, tygodnie i miesiące".
Izraelska armia ostrzelała Baalbek
W czasie przemówienia Kasema izraelska armia przeprowadziła naloty na położone na północy Libanu miasto Baalbek. Według mediów izraelskich, celem ataku była infrastruktura paliwowa w miejscowości Douris na północny wschód od Baalbek.
Wcześniej wydano nakaz mieszkańców 80-tysięcznego Baalbek i okolicznych miejscowości. To pierwszy przypadek od początku starć Hezbollahu z Izraelem w Libanie, gdy polecenie obejmuje tak dużą miejscowość.
"Dla bezpieczeństwa waszego i waszych rodzin, musicie natychmiast się ewakuować i oddalić od miast i wsi" - przekazał we wpisie w serwisie X arabskojęzyczny rzecznik wojsk izraelskich Awichaj Adrai.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "30 procent potencjału rakietowego" Hezbollahu
Izrael atakuje Hezbollah w Libanie
Na początku września Izrael nasilił ataki na cele Hezbollahu po, przypisywanym izraelskim służbom, zsynchronizowanym ataku na urządzenia komunikacyjne Hezbollahu, a od początku października prowadzi również ofensywę lądową na południu Libanu.
Według mediów i władz libańskich trwająca ponad miesiąc eskalacja konfliktu wymusiła ucieczkę około 1,2 miliona mieszkańców Libanu.
W antycznym mieście Baalbek znajdują się obiekty dziedzictwa architekturalnego Cesarstwa Rzymskiego. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku.
Źródło: PAP