Brytyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli coś, co - jak sądzą - pomoże w przyszłości w tworzeniu indywidualnej terapii leczenia raka u każdego z pacjentów. Okazuje się, że nowotwory płuc i skóry, które badano, nawet po namnożeniu i przeniesieniu się w inne miejsca organizmu, zachowują pewne "znaczniki", które organizm może identyfikować i z nimi walczyć. Taka terapia nie wyniszczałaby organizmu - wskazują.
Lokalizacja tych znaczników, z angielskiego nazywanych "oflagowanymi" (ang. flag - flaga) białkami powierzchniowymi pozwala na ich śledzenie w organizmie.
Rak się nie ukryje. Organizm go rozpoznaje
System immunologiczny człowieka - wyposażony w odpowiednią "pomoc" w postaci terapii dostosowanej do typu komórek nowotworowych obecnych w organizmie - mógłby z nimi walczyć z większą efektywnością.
Oznaczałoby to też, że każdy z pacjentów mógłby być traktowany w pełni indywidualnie w trakcie terapii, a wyznacznikiem dla lekarzy byłoby badanie reakcji systemu immunologicznego na walkę z rakiem.
Specjaliści z Francis Crick Institute w Londynie uważają, że nowa metoda walki z rakiem byłaby przełomem, bo główną rolę w jego pokonywaniu przejąłby sam organizm, a nie zewnętrzne czynniki, które poza atakowaniem nowotworu niszczą też organy.
Badania na ochotnikach przeprowadzają już tą metodą od wielu miesięcy lekarze i specjaliści związani z Uniwersytetem w Londynie, Harvardem i MIT.
Systemy immunologiczne pacjentów zostały z powodzeniem "zaprzęgnięte" do walki z nowotworami. Bezbłędnie odnajdowały komórki rakowe i atakowały je. Co prawda na razie w każdym przypadku komórki rakowe zdołały się obronić w walce z leukocytami próbującymi je zniszczyć, ale musiały się o to bardzo "postarać". Najważniejsze z perspektywy badań jest jednak na razie sam fakt stwierdzenia umiejętności organizmu do wykrycia komórek rakowych i - przy odpowiedniej terapii - stawienia im czoła - komentuje wyniki badań brytyjski "Guardian".
Zobacz > Leukocyty - co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Autor: adso//gak / Źródło: Guardian
Źródło zdjęcia głównego: pixabay CC By 2.0