Leon XIV o wojnie

Leon XIV
Audiencja papieża Leona XIV dla mediów. "Musimy odrzucić paradygmat wojny"
Źródło: TVN24

Musimy powiedzieć "nie" dla wojny słów i obrazów - apelował papież Leon XIV podczas pierwszej audiencji dla przedstawicieli światowych mediów i watykanistów. Jak oświadczył, "pokój zaczyna się od nas".

W poniedziałek papież Leon XIV pierwszy raz udzielił w Watykanie audiencji dla watykanistów i wysłanników mediów z wielu krajów świata, którzy zebrali się w Auli Pawła VI. Wybrany w czwartek papież podziękował wszystkim za pracę w ostatnim czasie.

Mówił o potrzebie zaangażowania na rzecz "innego komunikowania, które nie zabiega o poparcie za wszelką cenę, nie używa agresywnych słów, nie wdaje się w rywalizację, nie odłącza nigdy dążenia do prawdy miłości, której pokornie musimy szukać".

Jak dodał Leon XIV, "pokój zaczyna się od nas, od sposobu, w jaki patrzymy na innych, słuchamy innych, mówimy o innych". Zaznaczył, że właśnie dlatego komunikowanie ma fundamentalne znaczenie. - Musimy powiedzieć "nie" dla wojny słów i obrazów, musimy odrzucić paradygmat wojny - oświadczył.

Leon XIV
Leon XIV
Źródło: Reuters

Papież apeluje o uwolnienie dziennikarzy

Papież podczas audiencji wyraził solidarność z uwięzionymi dziennikarzami i zaapelował o ich uwolnienie. - Pozwólcie mi wyrazić ponownie dziś solidarność Kościoła z dziennikarzami uwięzionymi za to, że dążyli do tego, by opowiedzieć prawdę - powiedział. Słowa te wywołały gromkie oklaski wśród zebranych.

Leon XIV mówił o odwadze tych, którzy "bronią godności, sprawiedliwości i prawa narodów do tego, by były poinformowane". - Cierpienie tych uwięzionych dziennikarzy apeluje do sumienia narodów i wspólnoty międzynarodowej - oświadczył.

- Jesteśmy jednym narodem, któremu przewodzi dobry pasterz. Żyjemy w trudnych czasach, trudno się o nich opowiada. Jest to wyzwanie dla nas wszystkich, ale nie wolno nam przed nim uciekać, wręcz przeciwnie. Musimy wzywać wszystkich tych w różnych miejscach i o różnych posługach - mówił.

Jak dodał papież, "Kościół musi przyjąć wyzwanie czasów" i "nie może istnieć dziennikarstwo poza czasem, poza historią".

Czytaj także: