TVN24 | Świat

Chińska sonda z łazikiem wylądowała na Marsie

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
Reuters TVN24

W nocy z piątku na sobotę czasu polskiego na Marsie wylądowała chińska sonda Tianwen-1 z łazikiem Zhorung na pokładzie – poinformowała agencja Xinhua. To pierwsza chińska bezzałogowa misja na Czerwoną Planetę, a druga po Stanach Zjednoczonych, której udało wylądować się na Marsie.

Sonda Tianwen-1 wyruszyła z kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan 23 lipca 2020 roku, a w lutym po pokonaniu 475 milionów kilometrów weszła na orbitę Marsa. Chińska sonda z powodzeniem wylądowała w zaplanowanym miejscu na Marsie – przekazała w nocy z piątku na sobotę agencja Xinhua.

Agencja Xinhua poinformowała, że łazik wylądował na znajdującej się w północnej okolicy okołobiegunowej Równinie Utopii i "zostawił pierwsze ślady na Marsie".

Reuters przekazał, że łazik o nazwie Zhurong przed opuszczeniem platformy będzie najpierw badał miejsce lądowania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Chiński łazik wylądował na Marsiemeteo

Historyczna misja

Misja Tianwen-1 uznawana jest za przykład rosnących ambicji kosmicznych Pekinu. Chiny wysłały również niedawno na okołoziemską orbitę kluczowy element budowanej własnej stacji kosmicznej i planują budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu.

Łazik Zhurong, nazwany tak na cześć bóstwa ognia ze starożytnej chińskiej mitologii, ma napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Ma przemierzać Czerwoną Planetę przez około trzy miesiące, zbierając i analizując próbki skał. Może się poruszać z prędkością 200 metrów na godzinę.

Agencja AFP przypomniała, że w przeszłości kilka prób lądowania na Marsie dokonywanych przez USA, Rosję i kraje europejskie zakończyło się niepowodzeniem. Poprzednia udana próba miała miejsce w lutym, gdy amerykańska agencja kosmiczna NASA umieściła na powierzchni tej planety łazik Perseverance.

Autor:asty//now

Źródło: Reuters TVN24

Źródło zdjęcia głównego: meteo