Kurdowie uwolnili tureckich reporterów

Aktualizacja:
Do porwania doszło w miescie NusaybinWikipedia-CC-BY-2.5 | Soman

Trzej dziennikarze pracujący dla tureckiej państwowej agencji prasowej Anadolu zostali uwolnieni w niedzielę. Przez ostatnie 48 godzin byli przetrzymywani przez bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Informację o uwolnieniu podała agencja Anadolu. Do porwania doszło w południowo-wschodniej Turcji w miasteczku Nusayabin (prowincja Diyarbakir) 19 lutego. Położone jest ono nad granicą z Syrią.

Reporterzy zostali schwytani na "filmowaniu w dzielnicy bez wcześniejszego pozwolenia od PKK".

Agencja na swojej stronie internetowej pisze, że porwani zostali 31-letni korespondent Rauf Maltas, 36-letni fotograf Onur Coban i 26-letni operator kamery Kenan Yesilyurt. Dziennikarze zostali w ubiegłym tygodniu wysłani do południowo-wschodniej Turcji.

W niedzielę po tym, jak agencja nagłośniła sprawę uprowadzenia, dziennikarze zostali zwolnieni.

Według doniesień trzej reporterzy byli przetrzymywani w nieznanym miejscu przed dwie doby. Bojownicy PKK, którzy są oskarżani o ich uwięzienie, mieli także zabrać im sprzęt: kamery i aparaty.

Zerwany rozejm

Zakazana w Turcji PKK, która domaga się większej autonomii dla Kurdów w tym kraju, jest uznawana przez UE i USA za organizację terrorystyczną. Bojownicy organizacji chwycili za broń w 1984 roku i szacuje się, że od tego czasu konflikt kurdyjsko-turecki pociągnął za sobą ok. 40 tys. ofiar śmiertelnych, głównie kurdyjskich rebeliantów.

Na południowym wschodzie Turcji zrobiło się niespokojnie, odkąd w lipcu ubiegłego roku zerwany został rozejm między bojownikami PKK a tureckimi siłami bezpieczeństwa.

Turcja ostrzeliwuje ponadto zbrojne kurdyjskie milicje na północy Syrii, tzw. Ludowe Jednostki Obrony (YPG), powiązane z PKK. Wojskowego wsparcia milicji YPG w walce z Państwem Islamskim w Syrii udzielają Stany Zjednoczone. Od wielu miesięcy wsparcie to stanowi źródło napięć między Waszyngtonem a Ankarą, gdyż USA, w przeciwieństwie do Turcji, nie traktują YPG jako organizacji terrorystycznej.

Autor: pk//plw,rzw / Źródło: Daily Hurriyet, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY-2.5 | Soman