Przyszły szef Rady Europejskiej Donald Tusk już niemal skompletował zespół najbliższych współpracowników. Postawił na międzynarodowe towarzystwo, jednak najliczniej reprezentowaną nacją są Polacy - wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł w UE.
Najbliżsi współpracownicy, tzw. liderzy zespołów, które będą pracować z Tuskiem zostali dobrani przez szefa jego gabinetu - byłego ministra ds. europejskich Piotra Serafina - już w październiku. Oni z kolei mieli za zadanie w miesiąc dobrać ludzi do swoich zespołów.
Estonka, Szwed, Słowaczka, Francuz
Już wcześniej potwierdzono, że głównym ekspertem Tuska ds. polityki zagranicznej będzie Estonka Riina Kionka. Dotychczas piastowała ona stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych w wydziale ds. Azji Środkowej, a wcześniej współpracowała z ówczesnym wysokim przedstawicielem UE ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javierem Solaną. Była także wiceministrem spraw zagranicznych Estonii, odpowiadała za sprawy europejskie.
W jej zespole, jak potwierdziło w czwartek Polskiej Agencji Prasowej źródło unijne, ma się znaleźć szwedzki dyplomata Carl Hartzell, który był członkiem gabinetu poprzedniej szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Kionka wzięła do gabinetu również słowacką specjalistkę od dyplomacji Zuzannę Michalcovą Szutiakovą. Również ona pracowała z Solaną.
Według nieoficjalnych wciąż doniesień głównym doradcą Tuska ds. ekonomicznych ma być Francuz Jean-Pierre Vidal, który pracował w gabinecie Van Rompuya od 2012 r. i był w przeszłości szefem brukselskiego biura Europejskiego Banku Centralnego.
Niemka, Włoch, Luksemburczyk
Zgodnie z informacjami europejskich mediów sprawami gospodarczymi w gabinecie Tuska ma też się zajmować niemiecka ekonomistka Christina Jordan. Ma ona doświadczenie z departamentu ekonomicznego i monetarnego w Komisji Europejskiej oraz z Europejskiego Banku Centralnego.
Współpracować z nią ma Włoch Alfredo Panarella - prawnik, który pracował w Europejskim Banku Inwestycyjnym.
Zastępcą szefa gabinetu Donalda Tuska ma być Luksemburczyk Andre Gillissen. Pracuje on obecnie w sekretariacie generalnym Rady UE.
Brytyjczyk będzie pisał przemówienia
Za przemówienia nowego szefa Rady Europejskiej ma odpowiadać Brytyjczyk Hugo Brady.
To właśnie on wiosną 2013 roku jako jeden z pierwszych ekspertów pisał, że Tusk jest "zdecydowanym faworytem" na nowego szefa Komisji Europejskiej, co uruchomiło lawinę spekulacji na ten temat. Brady pracował m.in. w think tanku Centre for European Reform.
Polacy w gabinecie Tuska
W gabinecie Tuska mają też pracować Paweł Karbownik i dr Katarzyna Smyk. Oboje mają doświadczenie dyplomatyczne. Karbownik pracuje w Departamencie Ekonomicznym UE w MSZ, Smyk była m.in. w zastępcą szefa Sekretariatu Ministra w resorcie spraw zagranicznych. Oboje współpracowali z Serafinem, gdy ten piastował stanowisko w MSZ.
Z Polski wraz z Tuskiem do Brukseli przenosi się były rzecznik rządu i były sekretarz generalny PO Paweł Graś. Ma się zajmować kontaktami z partiami w Parlamencie Europejskim i pilnować polskich spraw w Radzie Europejskiej.
41-letni duński dyplomata Preben Aamann będzie rzecznikiem prasowym Tuska.
Pełny 16-osobowy skład gabinetu ma być znany po objęciu stanowiska przez byłego premiera Polski, co nastąpi w najbliższy poniedziałek.
Autor: pk//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPRM