Świat

Krzyże i aureole znikają ze słowackich euro. Tego chce Unia

Świat

sxc.huNiebawem na słowackich euro znajdziemy św. Cyryla i św. Metodego

Słowacja - zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej - usunęła z projektu dwueurówek z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyże na ich ornatach i aureole nad ich głowami. Jak wyjaśniła rzeczniczka Narodowego Banku Słowackiego, wygląd monet powinien respektować zasady "neutralności religijnej". Słowacki Episkopat jest oburzony.

Dwueurowe monety, zaprojektowane przez Miroslava Hrica, trafią do obiegu w maju przyszłego roku. Umieszczone na nich wizerunki świętych mają upamiętnić 1150. rocznicę ich przybycia na Morawy.

Zalecenie KE

Rzeczniczka NSB Petra Pauerova poinformowała w rozmowie ze słowackim dziennikiem "Pravda", że "Komisja Europejska, przychylając się do 'propozycji niektórych krajów Wspólnoty' zaleciła usunięcie wspomnianych (religijnych - red.) atrybutów z pierwotnego projektu monety".

- Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady "neutralności religijnej" - powiedziała. Kościół oburzony

Słowacki Kościół żywo zareagował na decyzję Narodowego Banku Słowackiego.

- Rezygnację z podstawowych atrybutów towarzyszących wyobrażeniom świętych Cyryla i Metodego uznajemy za brak respektowania chrześcijańskich tradycji Europy - komentował rzecznik słowackiego Episkopatu ks. Jozef Kovaczik.

Ks. Kovaczik przypomniał, że jeszcze przed aksamitną rewolucją Słowacy "ryzykowali życiem, głosząc naukę obu świętych". - Czy naprawdę żyjemy w państwie prawa, czy w systemie totalitarnym, gdzie dyktują nam, jakimi atrybutami mamy się posługiwać? - pytał rzecznik.

Patroni Europy

Św. Cyryl (926-869) i św. Metody (815-885) byli pierwszymi misjonarzami Słowiańszczyzny. To właśnie im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie w kulturze. Święci Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego, nazwani Apostołami Słowian przybyli z Bizancjum do państwa wielkomorawskiego w 862 roku na prośbę tamtejszego władcy Rościsława. Obaj znali język i obyczaje słowiańskie, gdyż zajmowali się wcześniej chrystianizacją Słowian południowych, zamieszkujących tereny wokół bizantyjskich Salonik. Obaj już wcześniej podjęli się przekładu Pisma Świętego na język słowiański, na potrzeby przekładu stworzyli specjalny 40-literowy alfabet - głagolicę. Uczniowie Cyryla i Metodego kontynuowali ich misję na wschodzie i południu Słowiańszczyzny. Skomplikowaną głagolicę w pismach liturgicznych z czasem zastąpiła prostsza, wzorowana na alfabecie greckim cyrylica. Papież Jan Paweł II nadał im tytuł patronów Europy. W ikonografii święci przedstawiani są w strojach pontyfikalnych jako biskupi greccy lub łacińscy. Ich atrybutami są: krzyż, księga i rozwinięty zwój z alfabetem słowiańskim.

Autor: MON/tr/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu