Kryzys pomaga chronić granice

 
Straż graniczna państw Unii dzięki kryzysowi ma mniej pracyTVN24

Spada liczba nielegalnych imigrantów, próbujących się dostać do Unii Europejskiej - poinformowała unijna agencja ds. granic Frontex. Nie wiadomo jednak, czy to kryzys gospodarczy, czy może bardziej sprytne metody przemytu ludzi przyczyniają się do spadku tej statystyki. Agencja oczywiście nie zna liczby osób, którym udało się granicę udało się nielegalnie pokonać.

Dane z pierwszych trzech miesięcy 2010 roku pokazują malejący trend, który rozpoczął się w roku 2009 i nadal trwa - ocenił wicedyrektor agencji Gil Arias Fernandez.

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy próbowali przedostać się do UE spadła w 2009 roku o 33 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wykryto wówczas 106 tys. ludzi próbujących nielegalnie przekroczyć granice krajów Unii, w 2008 roku było ich 160 tys.

Ekonomia pomaga strzec granic

Agencja nie oszacowała, ilu ludziom udało się przekroczyć nielegalnie granicę i nie zostać złapanym. Dane Frontexu wykazują malejący trend w trzech wskaźnikach: liczbie wykrytych prób nielegalnego przekroczenia granicy, odmowy wjazdu oraz imigrantów mieszkających w UE nielegalnie.

- Trzema głównymi przyczynami jest brak zatrudnienia w UE spowodowany kryzysem gospodarczym, bardziej restrykcyjna polityka migracyjna i azylowa w państwach członkowskich UE oraz efektywna współpraca z krajami pochodzenia imigrantów - wyjaśnia Fernandez.

Grecja wrotami do Unii

Agencja odnotowuje "silny i stały spadek" liczby ludzi próbujących nielegalnie przekroczyć granicę morską UE na Malcie, we Włoszech i na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich.

Z kolei Grecja z tysiącami wysp, z których wiele położonych jest blisko wybrzeża Turcji, jest ulubioną drogą dla nielegalnych imigrantów z Azji i Bliskiego Wschodu. Przez ten kraj w pierwszej połowie 2010 roku próbowało się przedostać do UE 88 proc. nielegalnych imigrantów - podkreślił Fernandez.

Jednak niewielu z nich tam zostaje. Większość przedostaje się dalej na zachód i północ UE; w Grecji wykryto tylko 13 proc. ze wszystkich imigrantów nielegalnie mieszkających w UE.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24