Szef Frontexu ostrzega przed jeszcze większym napływem migrantów

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, Reuters
Nagranie spod granicy opublikowane przez MSWiA
Nagranie spod granicy opublikowane przez MSWiAMSWiA
wideo 2/21
MSWiANagranie spod granicy opublikowane przez MSWiA

Dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri powiedział, że Unia Europejska musi być przygotowana na wzrost liczby migrantów wkraczających na jej teren. Jego zdaniem napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu przez Białoruś będzie trwał jeszcze przez długi czas.

- Na podstawie naszej analizy ryzyka widzimy, że wszystkie czynniki, które wywołały ten kryzys, wciąż istnieją i że sprawy nie postępują w dobrym kierunku i nie ulegają deeskalacji. Musimy być gotowi, aby stawić czoła tej sytuacji przez długi czas – powiedział Fabrice Leggeri.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dodał, że chociaż Frontex nie wysłał swoich funkcjonariuszy na granicę Polski z Białorusią, rozważa udostępnienie Polsce dodatkowych zdjęć satelitarnych i zwiększenie nadzoru powietrznego nad granicą Polski z Białorusią. Planuje również pomóc Polsce w odsyłaniu migrantów do ich krajów ojczystych.

Leggeri powiedział, że kryzys na granicy ma charakter geopolityczny, a Frontex jest agencją operacyjną. Powiedział, że potrzebna jest decyzja polityczna, aby ustalić, jakiego wsparcia mogą potrzebować kraje takie jak Polska.

Leggeri był na granicy polsko-białoruskiej na początku października i podczas tej wizyty podziękował władzom Polski za współpracę. Dodał, że jest pod wrażeniem środków zastosowanych w celu ochrony polskiej granicy. 

Szef Agencji Frontex oraz wiceminister Bartosz Grodecki z wizytą na granicy polsko-białoruskiejStraż Graniczna

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów idącej po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

Raport: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości