Krytyk Franciszka i osobisty sekretarz Benedykta XVI na audiencji u papieża

Autor:
ks\mtom
Źródło:
PAP

Arcybiskup Georg Gaenswein udał się w poniedziałek na audiencję do papieża Franciszka. Gaenswein jest byłym osobistym sekretarzem zmarłego Benedykta XVI oraz krytykiem obecnej głowy Kościoła katolickiego. Spotkanie ma mieć decydujący wpływ na przyszłość niemieckiego dostojnika.

W dniach po śmierci Benedykta XVI arcybiskup Georg Gaenswein skupił na sobie uwagę mediów w związku z zapowiedzianą rychłą publikacją książki, w której dał wyraz swemu żalowi wobec papieża Franciszka za to, że odsunął go od pełnienia funkcji prefekta Domu Papieskiego, choć ją formalnie zachował. Jak wyznał, był "zaszokowany" tą decyzją i zabrakło mu słów.

CZYTAJ TAKŻE: Papież apeluje o natychmiastowe zakończenie "bezsensownego konfliktu" w Ukrainie

Gaenswein o napięciach między Franciszkiem a Benedyktem

Poza tym zasugerował, że były napięcia między Franciszkiem i Benedyktem XVI, który czasem nie akceptował decyzji swego następcy. Skrytykował też wybór Franciszka, który zamieszkał w watykańskim hotelu, Domu Świętej Marty, a nie w apartamencie apostolskim i stwierdził, że i tak mieszkanie trzeba utrzymywać, więc nie ma mowy o oszczędnościach.

W opinii watykanistów słowa abpa Gaensweina mogą uwypuklić i nasilić podziały wśród hierarchii na zwolenników postępowej linii Franciszka i bardziej konserwatywnej frakcji, dla której punktem odniesienia był emerytowany papież.

CZYTAJ TAKŻE: "Trzej papieże na jednym zdjęciu"? To przeróbka

Gaensweina skrytykował jego rodak, kardynał Walter Kasper, stwierdzając w wywiadzie prasowym w niedzielę, że "lepiej byłoby milczeć". - Obecnie to nie jest moment na takie rzeczy - ocenił niemiecki purpurat.

Kardynał Kasper przyznał, że wśród hierarchów "trwa starcie między dwiema różnymi wrażliwościami, tak zwanymi postępowcami i tak zwanymi konserwatystami". - Ale te starcia nie przynoszą dobra Kościołowi - ostrzegł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości