"Krymski precedens". McCain ostrzega: potem Rosja może wtargnąć do Polski

Słowa Johna McCaina to kolejna w USA opinia, że wzrasta zagrożenie dla członków NATO w Europie Środkowej i Wschodniejmil.ru

Amerykański senator John McCain ostrzegł we wtorek Stany Zjednoczone i Europę, że nie powinny one pozwolić Rosji na ustanowienie precedensu w postaci aneksji części Ukrainy. Potem taki mechanizm może zostać użyty przy ewentualnym wtargnięciu Rosjan do Polski - mówi republikański kandydat na prezydenta w 2008 roku.

- Jeśli Władimir Putin używa wymówki i twierdzi, że ochrania prawa rosyjskojęzycznej części społeczeństwa, to jest taka sama wymówka, jakiej używał Hitler - powiedział we wtorek McCain, odwołując się do argumentów hitlerowskich Niemiec na temat tzw. Sudetenlandu, czyli czeskiego Kraju Sudetów zamieszkiwanego przez niemieckojęzyczną ludność.

"Rosyjskojęzyczna ludność jest w Polsce"

- Rosyjskojęzyczna ludność jest w Polsce. Rosyjskojęzyczna ludność jest w Rumunii - ciągnął McCain. - Jest wiele miejsc, gdzie on (Putin-red.) może czuć potrzebę interweniowania... w imieniu rosyjskojęzycznej ludności.

McCain podkreślił, że wielokrotnie wspominał, że rosyjski prezydent uważa Krym za część "rosyjskiego mocarstwa", pomimo tego, że w 1994 roku podpisano porozumienie, na mocy którego Krym przynależy do Ukrainy. - Chcemy zrobić wszystko, co tylko możemy jeśli chodzi o Europę, ale jeśli Europa nie zdecyduje się działać, my musimy - dodał senator. - Powinniśmy być światowym mocarstwem i działać.

Wśród senatorów McCain uchodzi za jednego z największych krytyków Putina, wielokrotnie negował działania administracji prezydenta Obamy ws. polityki wobec Rosji.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//gak / Źródło: Blogs.rollcall.com

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Raporty: