Świat

Królowa Elżbieta II najbardziej wpływową kobietą na Wyspach

Świat

NASA/Bill IngallsElżbieta II. Za sobą 60 lat rządzenie i wciąż nie ma sobie równych

Stacja radiowa BBC 4 podała we wtorek listę 100 najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajęła królowa Elżbieta II, drugie - minister spraw wewnętrznych Theresa May, a trzecie - szefowa banku Santander na Wielką Brytanię Ana Botin.

- Większość kobiet na liście zajmuje stanowiska, które dają im władzę" - powiedziała dziennikarka i współautorka listy Eve Pollard. Jak zaznaczyła, wyróżnione zostały również osoby, które "nie zatrudniają ani nie zwalniają, ale potrafią zmieniać sposób, w jaki myślimy o nas samych".

404 tys. wyróżnień Elżbiety II

Pierwsze miejsce zajęła królowa Elżbieta II. W uzasadnieniu na stronie internetowej radia napisano, że monarchini przyznała dotychczas ponad 404 500 wyróżnień oraz nagród i jest patronką ponad 600 organizacji charytatywnych. W 2012 roku obchodziła jubileusz 60-lecia panowania.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Theresę May, która w maju 2010 roku została szefową MSW. Odpowiada za policję i sprawy związane z imigracją oraz terroryzmem. Zdaniem BBC od 2002 roku jest najbardziej wpływową kobietą w Partii Konserwatywnej.

Trzecie miejsce przypadło Anie Botin, prezes banku Santander na Wielką Brytanię od grudnia 2010 roku. To jeden z największych banków w Zjednoczonym Królestwie, posiadający około 1300 oddziałów. Jej ojciec Emilio Botin jest założycielem Grupy Santander.

Piąte miejsce w rankingu zajęła córka magnata medialnego Ruperta Murdocha, Elisabeth. Na 13. miejscu sklasyfikowano autorkę książek o Harrym Potterze, Joanne K. Rowling. Wyróżniona została również piosenkarka Adele Adkins.

W zestawieniu zabrakło księżnej Kate, żony księcia Williama. Zdaniem autorek listy ma ona siłę oddziaływania, ale nie można ją jeszcze uznać za kobietę wpływową.

Autor: adso/jaś / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Bill Ingalls

Tagi:
Raporty: