Tajne taśmy króla. "Pomogły pokonać Arabów"


Izrael może w dużej mierze zawdzięczać zwycięstwo w wojnie sześciodniowej 1967 roku ówczesnemu królowi Maroka. Hassan II miał dostarczyć Mosadowi tajne nagrania z kluczowej narady przywódców arabskich z okresu poprzedzającego wojnę - twierdzi były szef wywiadu wojskowego.

"Yedioth Ahronoth" opisuje spotkanie Ligii Państw Arabskich z września 1965 roku - dwa lata przed wybuchem wojny między Izraelem a Egiptem, Jordanią i Syrią. Spotkanie odbywało się w luksusowym hotelu w marokańskiej Casablance.

Temat spotkania był jeden: czy państwa arabskie są gotowe do wojny przeciwko Izraelowi? W czasie prowadzonych w tajemnicy debat dowódcy wojskowi przedstawiali propozycje kolejności bitew i działań militarnych, mówiąc otwarcie i szczerze o możliwościach wojskowych pod ich dowództwem. W czasie rozmów dochodziło do wielu nieporozumień i sprzeczek. "Yedioth Ahronoth" pisze o kłótni między królem Jordanii Husajnem ibn Talalem a prezydentem Egiptu Gamalem Abdelem Naser.

Król nagrywał gości

Król Maroka Hassan II (panował w latach 1961–1999), który nie ufał swoim gościom z Ligii Państw Arabskich, sekretnie nagrywał rozmowy ze spotkania przywódców arabskich. Nagrania miał przekazać izraelskiemu Mosadowi, co z kolei miało pomóc w przygotowaniu do wojny sześciodniowej, która wybuchła dwa lata później - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Yedioth Ahronoth" były szef wywiadu wojskowego gen. Szlomo Gazit.

Przed spotkaniem do hotelu miała przybyć grupa agentów izraelskiego Mosadu tzw. Ptaków, dla której Marokańczycy zamknęli całe piętro w budynku. Dzień przed rozpoczęciem konferencji król nakazał jednak agentom opuścić hotel, gdyż obawiał się, że zostaną oni zauważeni przez przedstawicieli innych państw arabskich.

- Zaraz po zakończeniu konferencji [Marokańczycy - red.] dali nam wszystkie potrzebne informacje - powiedział izraelskiemu dziennikowi Rafi Eitan, który był w grupie agentów, którzy przebywali w hotelu w Casablance.

"Niezwykły materiał wywiadowczy"

Nagrania bez wiedzy uczestników zostały przekazane do Działu Badań Wywiadu Wojskowego Izraela, który odszyfrował je i przetłumaczył na hebrajski. Dało to bezprecedensową możliwość spojrzenia zza kulis na funkcjonowanie i myślenie przeciwnika. Ówczesny szef Mosadu Meir Amir napisał w notce do premiera Izraela Lewiego Eszkola, że "to jedno z najbardziej chwalebnych osiągnięć izraelskich służb wywiadowczych".

- Te nagrania, które były naprawdę niezwykłym materiałem wywiadowczym, pokazały nam, że z jednej strony państwa arabskie przygotowywały się do konfliktu i musimy być gotowi na odparcie ataku. Z drugiej strony pokazywały, że wśród państw arabskich nie ma jedności - powiedział gen. Szlomo Gazit, który w tym czasie dowodził Działem Badań Wywiadu Wojskowego.

- Dzięki nagraniom wiedzieliśmy, jak bardzo nieprzygotowani są do wojny - dodał. - Doszliśmy do wniosku, że egipska armia jest w opłakanym stanie i nie jest przygotowana do wojny - podkreślił gen. Gazit.

Wojna sześciodniowa

Wojna sześciodniowa to konflikt izraelsko-arabski między Izraelem a Egiptem, Jordanią i Syrią, który rozegrał się w dniach 5-10 czerwca 1967 roku. Powodem wojny było zakazanie przez Egipt żeglugi statków Izraela po zatoce Akaba. Izrael 5 czerwca 1967 uderzył na wszystkie większe lotniska przeciwników, niszcząc ich pasy startowe i większość samolotów. W zaledwie kilka godzin po początku działań wojennych Egipt stracił połowę swojego lotnictwa. Rozbicie przeciwników zajęło Izraelowi sześć dni. Rozejm zawarto, kiedy siły Izraela zbliżały się do Damaszku. Nacisk opinii międzynarodowej doprowadził do porozumienia między stronami. W wyniku konfliktu Egipt stracił półwysep Synaj, Jordania Zachodni Brzeg, a Syria Wzgórza Golan. Izrael po wojnie powiększył czterokrotnie swoje terytorium. Spowodowało to jednak konflikty wewnętrzne w państwie w związku z przyłączeniem ziem arabskich. Powstały wtedy pierwsze organizacje polityczne dążące do wyzwolenia Palestyny. Z kolei upokorzenie doznane przez państwa arabskie doprowadziło do wojny Jom Kippur w 1973 roku, po której dopiero rozpoczęto procesy pokojowe.

Autor: kło\mtom / Źródło: Times of Israel, ynetnews.com, tvn24.pl