Pokazano pierwszą monetę z wizerunkiem Karola III. Nowy król bez korony

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Royal Mint, Guardian, tvn24.pl

Brytyjska Mennica Królewska pokazała w piątek nową monetę o nominale 50 centów. Jest pierwszą, na której znajduje się wizerunek króla Karola III. Twarz nowego monarchy na monecie skierowana jest w lewą stronę, odwrotnie niż wizerunek jego matki Elżbiety II. Pieniądz ma wejść do obiegu jeszcze w tym roku.

Zgodnie z tradycją, po przejęciu brytyjskiego tronu przez nowego władcę jego wizerunek pojawia się na banknotach i monetach. Obecnie w obiegu znajduje się ok. 29 miliardów monet z wizerunkiem królowej Elżbiety II. Po jej śmierci i wstąpieniu na tron króla Karola III będą one teraz stopniowo zastępowane.

W piątek Mennica Królewska oficjalnie zaprezentowała nowy pieniądz, który już niedługo znajdzie się w portfelach Brytyjczyków. Na nowej monecie, której wartość obiegowa to 50 pensów, widoczny będzie lewy profil Karola III. Ten sam portret zostanie wykorzystany na monecie kolekcjonerskiej o wartości 5 funtów.

Moneta z wizerunkiem króla Karola IIIRoyal Mint

Wizerunek królowej Elżbiety II na pieniądzach skierowany był w przeciwnym kierunku. - Karol poszedł za ogólną tradycją brytyjskiego mennictwa, ciągnącą się aż do dziś, wedle której nowy monarcha ma stać zwrócony w stronę odwrotną niż jego poprzednik - powiedział cytowany przez "The Guardian" Chris Barker z Muzeum Mennicy Królewskiej.

"Król Karol III, z Bożej łaski, obrońca wiary"

Jak poinformowała brytyjska mennica, autorem monety jest rzeźbiarz Martin Jennings. Na jej rewersie znajduje się łacińska inskrypcja ":: CHARLES III :: D :: G :: REX :: F :: D :: 5 POUNDS :: 2022", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Król Karol III, z Bożej łaski, obrońca wiary". Monarcha pozuje na monecie bez korony, inaczej niż Elżbieta II, której wizerunek ozdobiony był królewskim insygnium.

- Spodziewamy się, że klienci będą mogli nabyć monety z pamiątkowej serii w październiku. W obiegu, jako monety o wartości 50 pensów, pojawią się one w grudniu - zapowiedział Nicola Howell, dyrektor handlowy Mennicy Królewskiej.

Mennica Królewska zapowiedziała również, że w poniedziałek do sprzedaży trafi moneta kolekcjonerska upamiętniająca Elżbietę II. Będzie miała ona wartość 5 funtów, a na jej rewersie znajdą się dwa portery królowej - jeden z młodości, drugi z ostatnich lat jej życia. Inna wersja monety będzie zawierała tylko jeden wizerunek Elżbiety, tradycyjnie skierowany w prawo.

Moneta pamiątkowa z Elżbietą IIRoyal Mint

Karol III na monetach w Australii

Monety z wizerunkiem Karola III trafią do portfeli nie tylko Brytyjczyków, ale również mieszkańców innych państw należących do Wspólnoty Narodów. Australijski wiceminister skarbu zapowiedział już, że pieniądze z twarzą nowego króla zostaną wypuszczone do obiegu na początku 2023 roku. Zaznaczył jednak, że wizerunek Karola III nie pojawi się na banknocie pięciodolarowym, na którym obecnie widnieje podobizna Elżbiety II.

ZOBACZ TEŻ: Podano przyczynę śmierci królowej Elżbiety II

Autor:kgo//mm

Źródło: Royal Mint, Guardian, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości