Komenda Główna Policji przedstawiła szczegóły zatrzymania byłego rzecznika Armii Wyzwolenia Kosowa i byłego przewodniczącego parlamentu Kosowa Jakupa Krasniqiego. Zatrzymania, do którego doszło 4 listopada, dokonała specjalna jednostka polskiej policji w Kosowie.
Krasniqi dwukrotnie pełnił tymczasowo obowiązki prezydenta Kosowa - od września 2010 roku do lutego 2011 roku oraz ponownie od 30 marca 2011 do 7 kwietnia 2011.
Rzecznik Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka przekazał tvn24.pl, że do zatrzymania doszło 4 listopada.
We wtorek na stronie policji opublikowano komunikat w tej sprawie. Poinformowano, że Jakup Krasniqi został zatrzymany przez polskich kontrterrorystów z FPU SWAT EULEX i przewieziony do Hagi, gdzie swoją siedzibę ma Trybunał do spraw zbrodni wojennych w Kosowie, który sądzi domniemane zbrodnie popełnione w latach 1999-2000 w czasie wojny w Kosowie przez członków Armii Wyzwolenia Kosowa na mniejszościach etnicznych i przeciwnikach politycznych.
Krasniqi zostanie oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. 5 listopada rezygnację z urzędu prezydenta Kosowa ogłosił Hashim Thaci, który zdecydował się sam poddać osądzeniu przez Trybunał w Hadze. Thaci sprawował funkcję głowy państwa od 2016 roku.
Polscy policjanci stanowią największą liczebnie grupę działającą w ramach policyjnej misji Unii Europejskiej - EULEX Kosowo.
W wojnie w Kosowie zginęło 13 tysięcy osób, w większości Albańczyków. Zakończyła się ona atakami bombowymi NATO prowadzonymi pod dowództwem USA, co zmusiło siły serbskie do wycofania się z Kosowa. W 2008 roku dwumilionowe Kosowo, zamieszkane w większości przez Albańczyków, proklamowało niepodległość.
Źródło: tvn24.pl