Korupcja, G8 i watykański bank

 
Afera korupcyjna z watykańskim bankiem w tlesxc.hu

W watykańskim banku Ior trwa kontrola tysięcy kont. To efekt dochodzenia ws. korupcji przy przetargach na organizację szczytu G8 - donosi w sobotnim wydaniu dziennik "La Repubblica". Sprawdzane są tysiące kont, których właściciele są niekiedy anonimowi i ukrywają się pod imionami świętych i błogosławionych.

Kontroli poddano wszystkie rachunki, które zgodnie z przepisami w tym banku powinny posiadać tylko pracownicy Stolicy Apostolskiej i ponad 190 nuncjatur na całym świecie oraz wszystkie zgromadzenia zakonne.

Bohater skandalu korupcyjnego z kontem

Norma ta jednak nie jest przestrzegana - dodaje dziennik, podkreślając, że konta w Instytucie Dzieł Religijnych, jak brzmi nazwa watykańskiego banku, mają także osoby niezwiązane z Watykanem.

W ostatnim czasie ujawniono, że rachunek w Ior ma były szef włoskiej rządowej komisji ds. robót publicznych Angelo Balducci, przebywający od kilku tygodni w areszcie. Jest on głównym bohaterem gigantycznego skandalu korupcji, do jakiej według prokuratury doszło w czasie przetargów na budowę wielkiej infrastruktury w ramach przygotowań do szczytu G8 na włoskiej wyspie Maddalena.

Ostatecznie szczyt został przeniesiony do miasta L'Aquila, a na wyspie pozostały nieukończone inwestycje za kilkaset milionów euro.

Dżentelmen Jego Świątobliwości

Okazało się, że Balducci od lat powiązany był z niektórymi przedstawicielami Watykanu, a nawet cieszył się honorowym tytułem Dżentelmena Jego Świątobliwości. Został go pozbawiony przez Watykan, gdy tylko afera wyszła na jaw.

Włoska prokuratura prowadząca dochodzenie w sprawie korupcji przy przygotowaniach do G8 zwróciła się do Watykanu z prośbą o możliwość przesłuchania osób, które były w kontakcie z Balduccim. Według prasy jedną z nich jest osoba z bliskiego otoczenia papieża Benedykta XVI.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu