"Kamień milowy w programie szczepień" w Wielkiej Brytanii, Włosi zmieniają decyzję w sprawie stoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Wielka Brytania notuje najniższy wzrost liczby zakażonych koronawirusem od czterech miesięcy, Włochy wstrzymują otwarcie stoków narciarskich. Bułgaria otwiera z kolei szkoły dla uczniów starszych klas, czyniąc to wbrew zaleceniom głównego inspektora sanitarnego. Jak poszczególne europejskie kraje zmagają się z pandemią COVID-19?

W niedzielę polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5334 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Zmarło 98 osób, w tym 21 bez chorób współistniejących.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wielka Brytania. "Kamień milowy"

Premier Wielkiej Brytanii poinformował w niedzielę, że pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 otrzymało już ponad 15 milionów mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że zrealizowany został cel, który na początku stycznia wyznaczył tamtejszy rząd. - Dziś osiągnęliśmy znaczący kamień milowy w narodowym programie szczepień w Wielkiej Brytanii. Ten kraj dokonał niezwykłego wyczynu, podając łącznie 15 milionów szczepionek najbardziej narażonym osobom w kraju - powiedział Johnson w nagraniu wideo zamieszczonym na Twitterze.

Od poniedziałku w Wielkiej Brytanii szczepionki przeciw COVID-19 będą oferowane osobom powyżej 65. roku życia, czyli kolejnej grupie priorytetowej. Rząd już wcześniej zapowiedział, że teraz celem jest zaszczepienie wszystkich pozostałych grup priorytetowych, czyli od piątej do dziewiątej, do końca kwietnia.

W Wielkiej Brytanii stosowane są obecnie dwie szczepionki - opracowane wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. W przypadku obu Wielka Brytania jako pierwszy kraj dopuściła je do użytku, a następnie jako pierwsza zaczęła ich podawanie. Szczepienia w tym kraju rozpoczęły się 8 grudnia, prawie trzy tygodnie wcześniej niż w Unii Europejskiej.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

W niedzielę po południu brytyjski rząd podał, że w ciągu ostatniej doby wykryto 10 972 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 2 października zeszłego roku, i zarejestrowano 258 nowych zgonów z powodu COVID-19 - najmniej od 26 grudnia. Łączny bilans epidemii w tym kraju to 4 038 078 wykrytych infekcji i 117 166 zmarłych.

Włochy. Zakaz uprawiania amatorskiego narciarstwa

Stoki i wyciągi narciarskie we Włoszech pozostaną zamknięte mimo wcześniejszych zapowiedzi dotyczących ich otwarcia od połowy lutego. Minister zdrowia Roberto Speranza podpisał w niedzielę rozporządzenie zabraniające uprawiania amatorskiego narciarstwa do 5 marca.

Wcześniej doradzający rządowi komitet techniczno-naukowy wydał opinię, że obecna sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwala na otwarcie infrastruktury narciarskiej.

Stoki i wyciągi planowano otwierać od poniedziałku w regionach znajdujących się w żółtej strefie mniejszego ryzyka zakażeń. Od niedzieli pomarańczową strefą podwyższonego ryzyka epidemicznego objęte są regiony: Liguria, Abruzja, Toskania i Trydent.

Minionej doby we Włoszech na COVID-19 zmarło 221 osób i zanotowano 11 068 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin wykonano ponad 205 tysięcy testów. Około 5 procent z nich potwierdziło infekcję.

Do 93 577 wzrosła ogólna liczba zmarłych. Liczba potwierdzonych w ciągu roku przypadków koronawirusa przekroczyła 2,7 miliona. Wyzdrowiało ponad 2,2 miliona osób.

Obecnie są co najmniej 402 tysiące zakażonych.

Bułgaria. Decyzja władz wbrew zaleceniom sanitarnym

Od poniedziałku wszystkie szkoły w mniejszych miejscowościach Bułgarii zostaną otwarte dla uczniów starszych klas (5-12) - zapowiedział w niedzielę premier Bojko Borisow. Potwierdził też, że zamknięte obecnie z powodu pandemii lokale gastronomiczne zostaną otwarte 1 marca.

Decyzja szefa rządu jest sprzeczna ze stanowiskiem głównego inspektora sanitarnego Angeła Kunczewa, według którego szczyt obecnej fali nastąpi za trzy tygodnie i potrwa do końca marca, to jest niemal do wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 4 kwietnia. Zdaniem Kunczewa wszystko będzie zależeć od wariantu koronawirusa.

Jak powiedział, w ostatniej dobie 68 na 96 wykonanych testów wykazało wariant brytyjski, który rozprzestrzenia się szybciej i dotyka młodszych ludzi, poniżej 50 lat, niż dotychczas dominujący wariant.

Kunczew podał, że opóźnienia w kampanii szczepień przeciw COVID-19 to skutek spowolnionych dostaw szczepionek. Obecnie władze liczą na ich przyspieszenie. Nie ma jednak wystarczającej liczby chętnych do zaszczepienia się - dodał. Szczepionki AstraZeneki są stosowane zgodnie z zaleceniem producenta bez ograniczeń, jeśli chodzi o wiek pacjentów. Dotychczas zaszczepionych zostało 75 320 osób.

Hospitalizowanych jest obecnie 3375 osób, 303 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Zdaniem Kunczewa w społeczeństwie bułgarskim obserwuje się ogromne zmęczenie restrykcjami. Ewentualny spadek liczby zakażeń będzie zależeć od dyscypliny, a właśnie z nią są problemy - podkreślił.

Francja: 16 tysięcy nowych zakażeń

W niedzielę we Francji potwierdzono 16 546 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dzień wcześniej ta liczba wyniosła 21 231, a w piątek - 20 701.

Minionej doby zmarło 167 osób, a ogólny bilans wzrósł do 81 814, co daje siódmy najwyższy wskaźnik na świecie. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało ponadto, że w ciągu siedmiu ostatnich dni do szpitali trafiło 9 921 nowych pacjentów, a 1763 z nich na oddziały intensywnej terapii.

Koronawirus we Francji
Koronawirus we Francji

Autorka/Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Raporty: