TVN24 | Świat

Mogą zdjąć maseczki, ale obawa przed Deltą jest większa

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Z ulicznych sondaży przeprowadzonych przez media w dużych włoskich miastach wynika, że część obywateli tego kraju bardzo ostrożnie traktuje zniesienie nakazu noszenia maseczek na zewnątrz. Nie brak osób, które deklarują, że będą je nosić dalej.

Bezwzględny nakaz zakrywania nosa i ust na zewnątrz obowiązywał we Włoszech przez ponad osiem miesięcy, a w ostatnim czasie stał się najbardziej uciążliwym pandemicznym obostrzeniem, także ze względu na upały sięgające 35 stopni.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Okazało się jednak, że choć dużo osób chętnie zdjęło maseczki, uważając poniedziałek za swoisty dzień uwolnienia się od tego nakazu, to panuje jednak ostrożność. Wynika ona przede wszystkim z zaniepokojenia szerzeniem się wyjątkowo zaraźliwego wariantu koronawirusa Delta.

Nakaz przestał obowiązywać w dniu, gdy liczba wykonanych szczepień przeciwko COVID-19 przekroczyła w kraju 50 milionów, a ponad jedna trzecia ludności, czyli około 18 mln osób, jest już po dwóch dawkach szczepionki lub po jednodawkowym preparacie firmy Johnson & Johnson. W pięciu regionach nie zanotowano w poniedziałek żadnego nowego przypadku zakażenia.

Eksperci apelują o zachowanie zasad higieny

Mimo wyraźnej poprawy sytuacji, strach przed Deltą sprawił, że na ulicach włoskich miast nadal można zobaczyć osoby w maseczkach. Wielu Włochów nosi je opuszczone, tak by nałożyć je w każdej chwili, gdy znajdą się w większym tłoku. Nakaz noszenia maseczek na powietrzu utrzymały do końca lipca władze regionu Kampania ze stolicą w Neapolu.

Eksperci apelują zaś o zachowanie zasad higieny i o to, by nie chować maseczek do kieszeni czy torby bez żadnego zabezpieczenia, bo w ten sposób te środki ochrony zbierają tylko brud i zarazki.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: