Lombardia "poddaje się i wywiesza białą flagę"

Autor:
asty,
pp/kg
Źródło:
PAP

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o 73 osobach zmarłych w związku z zakażeniem koronawirusem. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w Lombardii, a władze tego regionu apelują do rządu Włoch o wprowadzenie godziny policyjnej. "Lombardia poddaje się i wywiesza białą flagę" - tak włoski dziennik "La Repubblica" skomentował we wtorek ten wniosek.

73 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na COVID-19, potwierdzono 9338 nowych zakażeń, czyli mniej niż w ostatnich dniach. Wykonanych zostało 98 tysięcy testów - poinformowało w poniedziałek włoskie ministerstwo zdrowia. Dobowa liczba nowych zakażeń spadła po raz pierwszy od tygodnia, ale prawie o 50 tysięcy zmniejszyła się też liczba przeprowadzonych badań w porównaniu z niedzielą.

Łączny bilans zmarłych od początku epidemii wynosi 36 616. Do tej pory koronawirusa wykryto w kraju u 423 tysięcy osób, z których wyzdrowiało 252 tysiące. Szacuje się, że obecnie zakażonych jest co najmniej 134 tysiące osób. W szpitalach przebywa ponad 7600 najciężej chorych na COVID-19. Ich liczba na intensywnej terapii wzrosła o 47 do 797.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W Toskanii i w Piemoncie jest po prawie tysiąc dalszych przypadków koronawirusa. Ich dobowa liczba spadła na Sardynii - nowych jest tam 159. W Kampanii zanotowano 1600 kolejnych infekcji. Najwięcej nowych zakażeń, ponad 1680, stwierdzono w Lombardii, ale to prawie o połowę mniej niż dzień wcześniej, gdy było ich około 3 tysięcy.

Lombardia chce godziny policyjnej

Władze Lombardii zwróciły się do rządu Włoch o wprowadzenie w regionie godziny w policyjnej od 23 do 5 rano począwszy od czwartku. W godzinach nocnych można by jedynie poruszać się z powodów pracy, zdrowia i innych uzasadnionych przyczyn. Ponadto przedstawiciele lokalnej administracji opowiedzieli się za zamknięciem w weekendy centrów handlowych z wyłączeniem sklepów spożywczych i tych z artykułami pierwszej potrzeby.

Wniosek w sprawie restrykcji poparł od razu minister zdrowia Roberto Speranza.

O wniosku gubernatora Lombardii i burmistrzów miast media poinformowały w poniedziałek. Władze regionalnej służby zdrowia prognozują, że do końca października do tamtejszych szpitali trafi około 4 tysięcy chorych na COVID-19, w tym 600 na oddziały intensywnej terapii.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Prasa: cofnięcie do mrocznego klimatu kwarantanny na wiosnę

"Lombardia poddaje się i wywiesza białą flagę" - tak włoski dziennik "La Repubblica" skomentował we wtorek wniosek władz tego regionu o wprowadzenie godziny policyjnej.

Gazeta podkreśliła w komentarzu, że jeśli region, który jest najważniejszym gospodarczym "motorem Włoch", podejmuje decyzję o częściowej blokadzie, to "łatwo przewidzieć, że inne wcześniej czy później też złożą do rządu wniosek o wieczorny lockdown".

Paweł Szczuciński o sytuacji w Lombardii: Te obrazy będą nas prześladować
Relacja polskiego lekarza z kwietniowego pobytu w Lombardii: Te obrazy będą nas prześladowaćTVN24

"La Repubblica" zaznaczyła jednocześnie, że decyzja Lombardii "cofa wszystkich z psychologicznego punktu widzenia do mrocznego klimatu kwarantanny na wiosnę".

Autor:asty, pp/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: