TVN24 | Świat

Brytyjski rząd zmienia zdanie w kwestii zasłaniania twarzy w szkołach

TVN24 | Świat

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił we wtorek wieczorem, że uczniowie szkół średnich w Anglii na terenach, gdzie wprowadzono dodatkowe restrykcje w związku z epidemią COVID-19, będą musieli zakrywać twarz na korytarzach i w innych przestrzeniach wspólnych.

Uczniowie szkół średnich w Anglii będą musieli zakrywać twarz na korytarzach i w innych przestrzeniach wspólnych, jeśli placówka znajduje się na terenach, gdzie wprowadzono dodatkowe restrykcje. Dyrektorzy pozostałych szkół średnich będą mieli wolną rękę w kwestii decyzji o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania twarzy. W obu przypadkach wytyczne dotyczą tylko korytarzy i innych przestrzeni wspólnych, a nie sal lekcyjnych.

- Naszym priorytetem jest bezpieczny powrót dzieci do szkoły. Na każdym etapie słuchaliśmy najnowszych porad medycznych i naukowych. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z nowych rad Światowej Organizacji Zdrowia - podkreślił brytyjski minister edukacji Gavin Williamson.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Na terenach lokalnych zamknięć dzieci powyżej siódmej klasy powinny zasłaniać twarz w pomieszczeniach wspólnych. Poza tymi strefami maseczki nie będą wymagane w szkołach, choć szkoły będą miały swobodę we wprowadzaniu środków, jeśli uznają, że jest to właściwe w ich konkretnej sytuacji. Mam nadzieję, że te kroki dadzą rodzicom, uczniom i nauczycielom dalsze poczucie bezpieczeństwa - dodał.

Tym samym brytyjski rząd zmienił zdanie w kwestii zasłaniania twarzy w szkołach, bowiem do tej pory wytyczne rządowe mówiły, iż zasłanianie twarzy przez uczniów nie jest konieczne. Rząd znalazł się jednak pod presją ze strony szkół i organizacji nauczycieli, zwłaszcza po tym, jak we wtorek rano decyzję w tej sprawie ogłosił rząd Szkocji. Tam zasłanianie twarzy będzie obowiązkowe od najbliższego poniedziałku we wszystkich szkołach średnich na korytarzach i na innych przestrzeniach wspólnych, a także w autobusach szkolnych.

Następnie podobną decyzję ogłosił rząd północnoirlandzki, choć w tym przypadku jest ona zaleceniem, a nie nakazem. Rząd walijski poinformował, że decyzję ogłosi w środę, ale należy się spodziewać, że będzie to co najmniej rekomendacja do zasłaniania twarzy.

W miniony weekend Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła swoje wytyczne i ogłosiła, że dzieci powyżej 12. roku życia również powinny zasłaniać twarz, jeśli nie jest możliwe, by utrzymywały zalecany dystans społeczny.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Różne zasady w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa

Zalecenia brytyjskiego rządu odnośnie edukacji dotyczą tylko szkół w Anglii, w pozostałych krajach Zjednoczonego Królestwa edukacja pozostaje w kompetencjach regionalnych rządów. Również daty rozpoczęcia roku szkolnego są różne.

W Szkocji wszyscy uczniowie już wrócili do szkół, w Irlandii Północnej na razie tylko uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, zaś pozostali mają wrócić 31 sierpnia. W Anglii i Walii początek roku szkolnego będzie 1 września.

W Anglii dodatkowe restrykcje z powodu koronawirusa obowiązują obecnie na terenie kilkunastu miast i miejscowości, przede wszystkim w północno-wschodniej części kraju.

Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości