"Ludzie bardzo chcą być w świątyni". Źródło w rosyjskich służbach: za zbliżenie się do cerkwi będą kary

TVN24 | Świat

Autor:
momo/pm
Źródło:
PAP

W okresie prawosławnych Świąt Wielkanocnych policja w Moskwie będzie uznawać obecność ludzi w pobliżu cerkwi za łamanie wymogu samoizolacji wprowadzonego w związku z pandemią COVID-19 - podała agencja informacyjna TASS, powołując się na anonimowego informatora w służbach. Jak dodał, będzie za to groziła odpowiedzialność karna.

Źródło agencji TASS w rosyjskich służbach ochrony prawa powiedziało, że osoby naruszające wymogi samoizolacji mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej. "Jednak policja przede wszystkim nastawia się na rozmowy wyjaśniające, prewencyjne" - zapewnił rozmówca TASS.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFROMACJE >>>

"Ludzie bardzo chcą być w świątyni"

Rosyjska Cerkiew Prawosławna (RPC) przed zbliżającym się świętem zaapelowała do policji, by nie karała grzywnami wiernych, którzy - jak zapewniła - w większości przestrzegają zasad samoizolacji. - Ludzie bardzo chcą być w świątyni - tłumaczył rzecznik RPC Władimir Legojda. - Mam nadzieję, że jeśli policjanci napotkają naruszających samoizolację, jeśli jakaś babcia pojawi się koło cerkwi, to policjanci odniosą się do tego ze zrozumieniem i będą po dobroci namawiać ją, by wróciła do domu - powiedział Legojda.

W warunkach pandemii koronawirusa RPC zdecydowała się na zamknięcie cerkwi w Moskwie oraz w obwodzie moskiewskim i odprawianie nabożeństw w Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc bez obecności wiernych. Zwierzchnik Cerkwi, patriarcha moskiewski i całej Rosji Cyryl wezwał wszystkich wiernych - nie tylko w Moskwie, ale na terenie całego kraju - by w Wielkim Tygodniu modlili się w domach i oglądali transmisje nabożeństw.

JAK ŚWIAT WALCZY Z PANDEMIĄ? ZOBACZ RELACJĘ W TVN24.PL >>>

W Moskwie, na którą przypada najwięcej w Rosji przypadków COVID-19, obowiązuje zakaz wychodzenia z domów poza sytuacjami życiowo niezbędnymi, jak wizyta w najbliższym sklepie, aptece, konieczność wyprowadzenia psa. Osoby, które dojeżdżają do pracy, muszą mieć odpowiednie przepustki. Takie przepustki obowiązują też podczas przemieszczania się po mieście samochodem i transportem miejskim.

Koronawirus w Rosji

W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano w Rosji 4785 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. To kolejny dzień, gdy nowych zakażeń jest więcej niż dobę wcześniej. W piątek było ich 4069. Łączna liczba infekcji w całym kraju wynosiła w sobotę 36 793.

Zmarło w ciągu ostatniej doby 40 osób w 15 regionach Rosji. Poprzedniego dnia było to 41 osób. Łączna liczba przypadków śmiertelnych z powodu COVID-19 wzrosła do 313. Wyzdrowiało od początku pandemii 3057 osób, w tym 467 - w ciągu ostatniej doby. Najwięcej zakażeń koronawirusem - 20 754 - jest w Moskwie.

Autor:momo/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: