Siergiej Ławrow na kwarantannie

Źródło:
Reuters, PAP

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow udał się na kwarantannę po tym, jak miał kontakt z osobą zakażoną COVID-19 - poinformowała agencja RIA Nowosti.

Minister czuje się dobrze – podała agencja TASS, powołując się na służby prasowe MSZ.

Nie ujawniono, gdzie i kiedy minister miał kontakt z osobą zainfekowaną SARS-CoV-2. W poniedziałek Siergiej Ławrow był w Atenach, gdzie m.in. rozmawiał z premierem Kyriakosem Micotakisem i szefem dyplomacji Nikosem Dendiasem. Spotkał się również z przedstawicielem opozycji Aleksisem Ciprasem.

Jak poinformowano, w związku z kwarantanną Ławrowa wszystkie jego wizyty i zaplanowane spotkania zostają odwołane. W dniach 28-29 października minister miał odwiedzić Sarajewo i Belgrad.

Rosyjski resort w oświadczeniu przekazał, że Ławrow rozmawiał we wtorek telefonicznie ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu. Ministrowie omówili sytuację w Górskim Karabachu, Syrii oraz Libii - dodano.

Bilans pandemii w Rosji

We wtorek rosyjski sztab ds. walki z pandemią poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 16 550 nowych zakażeń koronawirusem. Dzienny przyrost potwierdzonych zakażeń był niższy niż dobę wcześniej, kiedy zarejestrowano dotychczasowy rekord – 17 347 przypadków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ogólna liczba infekcji w Rosji od początku pandemii wynosi 1 547 744.

Ostatniej doby zmarło 320 osób, co jest najwyższą dobową liczbą od początku pandemii. Ogólna liczba zgonów w związku z COVID-19 sięgnęła już w Rosji 26 589.

W ciągu ostatnich 24 godzin za ozdrowieńców uznano kolejne 12 844 osoby – to także najwyższa dzienna liczba od początku pandemii. W sumie za wyleczonych uznano 1 158 940 pacjentów.

Obowiązek noszenia maseczek, zakaz nocnych imprez

Od środy w całej Rosji będzie obowiązywać noszenie maseczek w miejscach masowych zgromadzeń, a także w transporcie publicznym, taksówkach, na parkingach i w windach - głosi nowe rozporządzenie Rospotriebnadzoru, państwowego urzędu sanitarnego.

Zakazano organizowania imprez rozrywkowych w godzinach 23-6. Władze regionalne mają także zintensyfikować dezynfekcję transportu publicznego i innych obiektów, w których gromadzą się ludzie.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Wśród innych zaleceń jest zwiększenie ochrony osób z grupy ryzyka – powyżej 65. roku życia, a także przeprowadzanie co najmniej 150 testów na 100 tys. mieszkańców. 

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: Reuters, PAP