Rząd ogłosił we wtorek wprowadzenie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się w Polsce. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przełożył igrzyska olimpijskie w Tokio. Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zrelacjonowała postęp prac nad szczepionką przeciw koronawirusowi i przekazała, że USA mogą stać się trzecim epicentrum zakażeń. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek w cieniu pandemii?
We wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 152 zakażenia, a w ciągu dnia poinformowało o śmierci dwóch osób. Łącznie od 4 marca obecność wirusa w naszym kraju potwierdzono u 901 osób. Co najmniej jedna osoba wyzdrowiała.
Dwie osoby, które zmarły we wtorek, to 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach (w województwie lubelskim) oraz hospitalizowany w Cieszynie (województwo śląskie) 71-letni mężczyzna. Obaj według przekazanych przez resort informacji byli w ciężkim stanie i mieli choroby współistniejące.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się
Od środy obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się po Polsce. W drodze wyjątku można przemieszczać się do pracy i z pracy. Można także wychodzić z domu w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb, zarówno własnych, jak i osób najbliższych. Przemieszczać się mogą także wolontariusze biorący udział w działaniach przeciwko koronawirusowi oraz osoby zmierzające do miejsc kultu religijnego.
Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.
2. WOŚP przeznaczył kolejne miliony na walkę z koronawirusem
Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak poinformował, że w związku z epidemią COVID-19 zostało zamówionych 157 kardiomonitorów o łącznej wartości 4 290 516 złotych.
W poniedziałek Jerzy Owsiak informował, że Fundacja WOŚP zamówiła 50 tysięcy Indywidualnych pakietów ochrony biologicznej. Wcześniej fundacja sfinalizowała już między innymi zakup 150 łóżek na oddziały intensywnej terapii.
3. Rzeczniczka WHO: testujemy 20 różnych szczepionek
Najważniejszą rzeczą, na której muszą skupić się wszystkie państwa, jest przeprowadzanie testów - podkreśliła rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Harris w rozmowie z reporterką TVN24. Mówiła też o pracach nad lekami i szczepionką na COVID-19. Zastrzegła jednak, że wprowadzenie bezpiecznej szczepionki nie nastąpi szybko.
Odpowiedziała też na pytanie, jakie są szanse na wynalezienie leku i szczepionki na COVID-19. - To dwie różne rzeczy. Lek to terapia i są już takie obiecujące. Mamy cztery potencjalne terapie, które będą przeprowadzane na dużej grupie osób - poinformowała.
Szczepionka - tłumaczyła - to zupełnie inna sprawa. - Podaje się ją ludziom zdrowym, niezakażonym. Musimy mieć pewność, że będzie to w 100 procentach bezpieczne. W tej chwili testujemy 20 różnych szczepionek. Widzieliśmy już pierwsze bezpieczne próby podania ich zdrowej osobie - mówiła Harris.
4. Termin igrzysk w Tokio przełożony
Igrzyska olimpijskie w Tokio zostały oficjalnie przełożone na 2021 rok z powodu pandemii koronawirusa. Premier Japonii Shinzo Abe osiągnął w tej sprawie porozumienie z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem.
5. Niemal wszystkie kraje Schengen zamknęły granice zewnętrzne
Kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen podjęły nadzwyczajne środki, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa na Starym Kontynencie. Wszystkie poza Irlandią zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen.
6. Co z wypłatą "trzynastek" w kwietniu?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Poczta Polska zapewniają, że tak zwane trzynastki, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, trafią do wszystkich uprawionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą.
"Renty i emerytury będą wypłacane terminowo. Dotyczy to także dodatkowego świadczenia, czyli tzw. trzynastek. Emeryci i renciści nie mają się czego obawiać. Trzynastki będą przyznawane z urzędu, nie trzeba więc składać wniosków" - mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, cytowana we wtorkowym komunikacie ZUS.
7. WHO: Stany Zjednoczone mogą stać się nowym epicentrum
Stany Zjednoczone mają potencjał, by stać się kolejnym epicentrum epidemii wywołanej koronawirusem - powiedziała we wtorek rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Harris.
Stany Zjednoczone znajdują się na trzecim miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, po Chinach i Włoszech. Łącznie zakażonych zostało niemal 50 tysięcy osób, a ponad 600 zmarło. Wyjątkowo dramatycznie wyglądają statystyki ostatnich dni. Od wczoraj w USA zachorowało blisko 6 tysięcy osób, dzień wcześniej było to 10 tysięcy.
8. 84-letnia Hiszpanka "nie może siedzieć z założonymi rękami". Szyje maseczki
"84-letnia Margarita Gil Baro, matka siedmiorga dzieci, pracowała w przeszłości jako krawcowa. Nauczyła krawiectwa także wszystkie swoje dzieci. W domu w 30-tysięcznym Arcos de la Frontera, w prowincji Kadyks w Andaluzji, kobieta mieszka wraz z córką Iną. - Mamo, nie będziesz już mogła wychodzić. Musimy pozostać w domu. Z powodu wprowadzonego stanu alarmowego. Z powodu koronawirusa - usłyszała od niej pewnego razu Margarita" - opisuje historię niezwykłej rodziny "El Mundo".
Kobieta zaczęła szyć maseczki w piątek (20 marca). Miała w domu cztery metry białej bawełnianej tkaniny, którą pocięła na paski. W sobotę pani Margarita uszyła 50 maseczek. "Białe. Symetryczne. Szyte na maszynie, z czterema paskami, służącymi do zawiązania. Idealne. Zarówno z tego powodu, co symbolizują, jak i z powodu historii, które Margarita w nie wplotła, nawet nie zdając sobie z tego sprawy" - komentuje "El Mundo".
9. Policjanci zapytali dzieci, co wiedzą o wirusie
Siedzieć w domu, myć ręce, zdrowo się odżywiać - kilkuletnie dzieci doskonale wiedzą, co należy robić, a czego nie w czasie epidemii. Niejeden dorosły mógłby się od nich uczyć. - Pociechy wykazują się doskonałą wiedzą i znajomością reguł, które są w stanie zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym przeniesienia choroby na innych, w tym na naszych bliskich. Pewnie udałoby się uniknąć wielu przykrych sytuacji z nieprzestrzeganiem kwarantanny, a także z narażaniem się przez dorosłych, którzy z byle powodu opuszczają swoje domy, gdybyśmy w temacie ochrony przed koronawirusem posłuchali się dzieci z prezentowanego przez nas filmu - przyznaje Kamil Rynkiewicz, rzecznik dolnośląskiej policji.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojtek Jargiło