Topnieją majątki najbogatszych Brytyjczyków. "COVID-19 zakończył ich złoty okres"

Aktualizacja:
Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP, Reuters
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskim
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskimTVN24
wideo 2/35
Koronawirus w Europie

Epidemię w Wielkiej Brytanii mocno odczuli po kieszeniach najbogatsi - podaje "Sunday Times". Według rankingu gazety, najbardziej dotknięty koronawirusem został majątek miliardera Jamesa Dysona, najbogatszego człowieka na Wyspach. Na całym świecie odnotowano już ponad 4,7 miliona zainfekowanych i około 313 tysięcy ofiar śmiertelnych COVID-19. Jak świat walczy z pandemią?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:58

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 21:57

  USA: Zachodnia część stanu Nowy Jork, a także region obejmujący stolicę, Albany, są już niemal gotowe do wznowienia działalności gospodarczej i stopniowego znoszenia restrykcji. W ciągu ostatniej doby do 139, najmniej od 26 marca, spadła w tym stanie liczba zgonów na COVID-19.

 • 21:55

  Włochy 3 czerwca otwierają swoje granice dla przybyszów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Andory, Monako, San Marino - takie wyszczególnienie znalazło się w rządowym dekrecie. Pozostaje zakaz ruchu z innymi krajami.

 • 21:55

  Francja: Ponad 28 tysięcy osób zmarło w związku z epidemią COVID-19 od 1 marca, w tym 483 w ciągu ostatnich 24 godzin - podał w niedzielę resort zdrowia. Dzień wcześniej dobowy bilans zgonów wyniósł 96. Jest to największy dobowy przyrost zgonów w ostatnich tygodniach.

  Wzrost wynika głównie z sytuacji w domach opieki i placówkach medyczno-społecznych.

 • 21:53

 • 21:50

  Rosja: W Osetii Północnej, republice na Kaukazie Północnym, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, urodziło się dziecko zakażone koronawirusem - poinformowały władze regionu. Wcześniej zakaziła się matka. Stan obojga lekarze określają jako zadowalający.

 • 21:50

  Włochy: 2 tysiące euro kary zapłaciła para niemieckich turystów w Rzymie za to, że zwiedzała miasto, a po przyjeździe do Włoch nie poddała się obowiązkowej kwarantannie, wymaganej z chwilą przekroczenia granic kraju. Teraz muszą ją odbyć pod nadzorem.

 • 21:46

  Portugalia: Podczas ostatniej doby na COVID-19 zmarło 15 osób. W sumie zanotowano już 1218 zgonów spowodowanych tą chorobą – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju, odnotowując jednocześni rekordowy wzrost liczby ozdrowieńców w bilansie dobowym.

  W dalszym ciągu liczba zakażeń SARS-CoV-2 utrzymuje się w Portugalii na poziomie przekraczającym 200. Do tej pory potwierdzono tam łącznie 29 036 przypadków koronawirusa.

 • 18:41

  Włochy: Ostatniej doby zmarło 145 osób zakażonych koronawirusem. Tym samym bilans wzrósł do 31 908.To kolejny spadek liczby zgonów. Najniższy od początku narodowej kwarantanny na początku marca.

  Według oficjalnych statystyk podczas prawie trzech miesięcy epidemii w kraju potwierdzono 225 tysięcy przypadków koronawirusa. Liczba osób obecnie zakażonych spadła poniżej 70 tysięcy.

 • 18:38

  Chile: "Nasza dotychczasowa strategia selektywnej kwarantanny w walce z COVID-19 zawiodła" - cytuje w niedzielę oświadczenie prezydenta Chile Sebastiana Pinery na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu chilijski dziennik "La Tercera".

  Pinera zwołał posiedzenie, ponieważ na początku tygodnia koronowirus zaatakował 19-milionowy kraj Ameryki Południowej z nową siłą.

 • 18:00

  Wielka Brytania: Liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła o 170 do 34 636. Ostatniej doby przybyło także 3142 zakażonych, zwiększając bilans wszystkich zainfekowanych do 243 303.

 • 17:58

  Kanada: Od początki epidemii potwierdzono łącznie 76 204 zakażenia koronawirusem, z czego zmarło 5702 pacjentów.

 • 17:00

  Francja: Od poniedziałku, czyli od końca narodowej izolacji, zidentyfikowano 25 nowych ognisk koronawirusa – poinformował francuski minister zdrowia Olivier Veran w wywiadzie dla gazety "Le Journal du Dimanche".

  Najwięcej ognisk zarejestrowano w regionach: stołecznym Ile de France, Owernia-Rodan-Alpy, w Oksytanii oraz Kraju Loary. 34 przypadki zakażenia koronawirusem zarejestrowano również w rzeźni we Fleury-les-Aubrais w departamencie Loiret około 100 km od Paryża.

  Ocena sytuacji sanitarnej w czasie wychodzenia z kwarantanny zostanie sporządzona w ciągu 15 dni.

 • 16:42

  Wieka Brytania: Epidemia zmniejszyła majątki najbogatszych. Najbardziej dotknięty koronawirusem został majątek miliardera Jamesa Dysona - najbogatszego człowieka w Wielkiej Brytanii.

  "Od czasu kryzysu finansowego w latach 2008-09 najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii stawali się coraz bogatsi. COVID-19 zakończył ich złoty okres. Tegoroczna lista najbogatszych przedstawia obraz Wielkiej Brytanii na skraju katastrofy - dwa miesiące po zamknięciu, a już miliardy funtów wyparowały. Można nie lubić superbogatych, ale trudno zaprzeczyć, że nasza gospodarka będzie potrzebować miejsc pracy, które oni tworzą i podatków, które płacą oni i ich firmy, jeśli mamy uciec od przedłużającej się recesji przedłużającej niedolę milionów" - skomentował Robert Watts z "Sunday Times".

 • 16:03

  Białoruś: 969 przypadków zakażenia Sars-CoV-2 i pięć kolejnych zgonów w ciągu minionej doby potwierdziło ministerstwo zdrowia Białorusi. Od 6 maja w kraju odnotowywane są przyrosty liczby infekcji o powyżej 900 przypadków na dobę.

  W sumie od początku epidemii na Białorusi zarejestrowano 29650 osób z koronawirusem. Przeprowadzono ogółem 350,5 tys. testów.

 • 15:45

  Watykan: Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt ochronny pracownicy dezynfekują wnętrze Bazyliki świętego Piotra w Watykanie.

 • 15:31

 • 15:15

  USA: Władze nie zauważają wzrostu liczby przypadków koronawirusa w miejscach, które zostały ponownie otwarte, natomiast zauważają je w niektórych miejscach, które pozostają zamknięte – powiedział w niedzielę w CNN sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej USA Alex Azar.

 • 15:00

  Chiny: Miasto Wuhan, z którego koronawirus rozprzestrzenił się na inne kraje, 16 maja przeprowadziło 222 675 testów - podał w niedzielę lokalny urząd ds. zdrowia. , prawie dwa razy więcej niż dzień wcześniej. Władze miasta chcą poddać testom wszystkich jego mieszkańców.

  Inicjatywa związana jest z wykryciem w ubiegły weekend pierwszego od ponad miesiąca nowego skupiska zakażeń koronawirusem w Wuhanie w prowincji Hubei.

 • 14:30

  Madagaskar: Zarejestrowano pierwszą śmierć osoby zainfekowanej koronawirusem. Jest to 57-letni członek personelu medycznego, który cierpiał także na cukrzycę i nadciśnienie - podała w niedzielę krajowa grupa zadaniowa do spraw COVID-19.

 • 14:15

 • 13:55

  Wielka Brytania: Premier Boris Johnson przyznał w niedzielę, że ludzie mogą być sfrustrowani złożonością nowych wytycznych wprowadzanych w czasie znoszenia restrykcji związanych z epidemią COVID-19. Zapowiedział też, że chciałby od lipca powrotu do "prawie normalności".

  Brytyjski rząd jest krytykowany za brak czytelnego przekazu w ramach wprowadzanego od środy pierwszego etapu luzowania restrykcji. Chodzi między innymi o fakt, że odbywa się ono tylko w Anglii, gdyż władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zdecydowały się na przedłużenie ograniczeń, a także o to, że powtarzane od końca marca jasne wezwanie o "pozostanie w domach" zastąpiono w rządowym przekazie apelem o "pozostanie czujnym".

  "Rozumiem, że ludzie będą się czuć sfrustrowani niektórymi nowymi zasadami. Próbujemy zrobić coś, czego nigdy wcześniej nie trzeba było robić - wyprowadzić kraj z pełnego zamknięcia, w sposób, który jest bezpieczny i nie ryzykuje utracenia całej ciężkiej pracy. Zdaję sobie sprawę, że to, o co teraz prosimy, jest bardziej złożone niż po prostu pozostanie w domu. Ale jest to złożony problem i musimy ufać w zdrowy rozsądek Brytyjczyków" - napisał Johnson na łamach "Mail on Sunday".

 • 13:39

  Wietnam: Ministerstwo zdrowia Wietnamu poinformowało w niedzielę o dwóch kolejnych chorych na COVID-19. Są to osoby przyjezdne. W kraju potwierdzono łącznie 320 przypadków. Nie zmarła żadna osoba – podaje Reuters.

 • 13:15

 • 12:42

  Hiszpania: W ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 87 osób. Łącznie wskutek zachorowania na COVID-19 od początku pandemii zmarło już 27 650 osób – poinformował resort zdrowia.

 • 12:20

  USA: W poniedziałek rywalizująca w NBA drużyna Houston Rockets otworzy swój obiekt - poinformował generalny menedżer teksańskiej ekipy Daryl Morey. Z powodu pandemii COVID-19 jednocześnie nie będzie mogło w nim trenować więcej niż czterech koszykarzy.

  Rywalizacja w NBA została przerwana 11 marca i wciąż nie ma nawet orientacyjnej daty powrotu do gry.

 • 12:13

  Polska: Koleje Mazowieckie przywracają od poniedziałku składy 49 pociągów, które zostały wcześniej zawieszone z powodu pandemii - wynika z informacji mazowieckiego przewoźnika.

 • 11:42

  Indonezja: Resort zdrowia poinformował o 59 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19. Łącznie z powodu koronawirusa od początku pandemii zmarło 1148 osób.

 • 11:40

  Nowa Zelandia: Sektor sportowy otrzyma 157 milionów dolarów (ok. 470 milionów złotych) pomocy rządowej. W ten sposób złagodzone zostaną niektóre z problemów finansowych spowodowanych pandemią COVID-19.

  Minister sportu Grant Robertson, który jest także ministrem finansów, przyznał, że prawie wszystkie organizacje sportowe są w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej.

  - Zapewnimy wsparcie na wszystkich poziomach sportu. Wiemy, że mnóstwo naszych dyscyplin i reprezentantów ma kłopoty z powodu odwołania zawodów lub wstrzymania rozgrywek – powiedział Robertson.

 • 11:39

  Ukraina: W ciągu ostatniej doby wykryto 433 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na COVID-19 zmarło, a 210 uznano za wyleczone - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 18 291, a zgonów do 514.

  Minionej doby zdiagnozowano o 95 przypadków mniej niż dzień wcześniej. Wśród osób, u których stwierdzono koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin, jest 32 dzieci i 57 pracowników medycznych. Ogółem na COVID-19 zachorowało 1 301 dzieci i 3 569 pracowników służby zdrowia - oznajmił na briefingu minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

 • 11:07

  Rosja: Liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła w niedzielę 281 752, po wykryciu 9 709 nowych przypadków w ciągu ostatniej doby. COVID-19 stał się przyczyną zgonu 97 kolejnych osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych podniosła się do 2631.

 • 10:10

  Węgry: 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w kraju. Zmarły trzy osoby chore na COVID-19, co jest najniższą dobową liczbą od miesiąca – wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej pandemii.

  Liczba wszystkich wykrytych dotąd zakażeń wzrosła w ten sposób do 3 509, a zgonów na COVID-19 - do 451.

 • 10:03

  Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze informuje o 137 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz kolejnych czterech ofiarach śmiertelnych COVID-19.

 • 9:57

  Liczba zakażonych koronawirusem w Ameryce Łacińskieji na Karaibach przekroczyła w niedzielę 500 tysięcy. W regionie tym zmarło ponad 28,4 tys. osób zainfekowanych SARS-CoV-2 - wynika z oficjalnych danych poszczególnych państw, które w swoim zestawianiu ujmuje agencja AFP.

  Według bilansu z niedzieli z godz. 6 rano w sumie w regionie od początku pandemii stwierdzono 501 563 przypadki zakażenia koronawirusem, przy czym aż połowa przypada na Brazylię

 • 9:25

  Singapur: Potwierdzono 682 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie na COVID-19 od początku pandemii zachorowało w tym kraju 28 038 osób.

 • 9:11

  Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

 • 8:40

  Polska: W sobotę skontrolowano 46,8 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 41 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

  Obecnie granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami - 18, ze Słowacją - 5, z Niemcami - 16, z Litwą - 3. Kontrola jest również prowadzona w czterech portach morskich oraz na 17 lotniskach.

 • 7:10

  USA: Pracownicy sprzątający nowojorskie metro skarżą się, że m.in. z powodu brudnych mioteł i ścierek nie czyszczą wagonów, ale w istocie rozprowadzają brud. Narzekają też na brak środków ochrony osobistej.

  Z inicjatywą zamknięcia na cztery godziny w nocy metra kursującego wcześniej przez całą dobę wystąpił gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Motywował to m.in. koniecznością dezynfekcji i zapewnienia bezpiecznych warunków dojazdu do pracy pracownikom pierwszej linii frontu w walce z pandemią COVID-19.

  Jak zauważyła lokalna nowojorska telewizja NY1, niektórzy pracownicy kontraktowi zatrudnieni do sprzątania i dezynfekcji twierdzą, że nie mogą podołać rzetelnie zadaniu. Dostają codziennie zabrudzone miotły, ścierki i inny sprzęt.

  - Podobno dezynfekujemy, ale to kłamstwo. Nie dezynfekujemy. (…) Jeśli cały dzień czyścisz dom brudną miotłą, nie czyścisz domu. Po prostu rozprzestrzeniasz ten sam brud w swoim domu – powiedział jeden z pracowników.

 • 6:51

  Meksyk: Według oficjalnych danych poprzedniej doby na COVID-19 zmarło 278 osób, zwiększając łączną liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju do 5045.

  Eksperci twierdzą, że w Meksyku odnotowano nieco wyższy wskaźnik zgonów z powodu koronawirusa niż średnia światowa, głównie ze względu na powszechną obecność wcześniej istniejących schorzeń, takich jak cukrzyca, nadciśnienie i otyłość.

  Łącznie w Meksyku potwierdzono ponad 47 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem.

 • 6:41

  Niemcy: Instytut im. Roberta Kocha poinformował o 583 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju oraz 33 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

  Oficjalny bilans pandemii w Niemczech to 174 355/7914 (wszystkie przypadki zakażenia/liczba ofiar śmiertelnych).

 • 6:28

  Brazylia: W piątek wykryto 15 305 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a z powodu COVID-19 zmarło tego dnia 824 chorych - informuje tamtejszy resort zdrowia. Od 17 marca w największym kraju Ameryki Południowej zdiagnozowano ponad 207 tysięcy zakażonych osób, spośród których zmarło 14 817.

  Dobowy bilans zgonów to niewiele mniej niż wyniósł smutny rekord, który zanotowano - według oficjalnych, niepełnych danych - we wtorek, kiedy zmarło 881 osób.

  Eksperci ministerstwa zapowiadają, że nie jest to jeszcze szczyt pandemii, którego należy się spodziewać "w najbliższych tygodniach".

 • 6:12

  USA: Od początku marca do końca kwietnia Nowy Jork opuściło z powodu COVID-19 około 420 tysięcy osób - poinformował dziennik "New York Times".

  Jak podkreśla gazeta, najbogatsze dzielnice, w tym Upper East Side, West Village, SoHo na Manhattanie oraz Brooklyn Heights, opuściło około 40 proc. rezydentów. Chociaż byli pośród nich także studenci i uczniowie, którzy z powodu zamknięcia szkół wyjechali do domów, główną część stanowili zamożni ludzie.

 • 5:59

  Rosja: Z powodu zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19 zmarł lekarz zespołu mistrza Euroligi koszykarzy CSKA Moskwa Roman Abżeliłow – poinformował stołeczny klub. Miał 44 lata.

  W CSKA pracował od 2014 roku, a wcześniej był m.in. związany z koszykarską reprezentacją Rosji.

  "Jego organizm walczył, ale nie poradził sobie z problemami zdrowotnymi spowodowanymi infekcją koronawirusową. Najszczersze kondolencje dla rodziny i bliskich. Spoczywaj w pokoju, przyjacielu" - napisano na profilu społecznościowym moskiewskiego zespołu.

 • 5:48

  Chiny: Poprzedniej doby potwierdzono pięć nowych zakażeń koronawirusem - podała państwowa komisja zdrowia. Dzień wcześniej takich przypadków było osiem.

  Dwa z pięciu nowych zakażeń to tak zwane infekcje importowane, a pozostałe trzy - to lokalne zakażenia w prowincji Jilin w północno-wschodniej części Chin. Liczba nowych bezobjawowych przypadków infekcji spadła z 13 do 12.

  Oficjalny bilans pandemii COVID-19 w Chinach to 82 947/4634 (wszystkie przypadki zakażenia/liczba ofiar śmiertelnych).

 • 5:44

  USA: O 1237 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Łączna liczba zgonów w tym kraju to 88 730 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

  W ciągu ostatnich 24 godzin liczba wykrytych w Stanach Zjednoczonych zakażeń zwiększyła się o ok. 25 tysięcy. Na ponad 11 mln wykonanych do tej pory w USA testów na koronawirusa około 1 mln 467 tys. dało wynik pozytywny.

  Mimo że testów w USA przeprowadza się coraz więcej, to liczba diagnozowanych przypadków nie wykazuje większych dobowych wahań.

  Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2.30 czasu polskiego w nocy z piątku na sobotę.

 • 5:41

  Nepal: Władze kraju potwierdziły pierwszy zgon z powodu koronawirusa. Ofiarą jest 29-letnia kobieta, która niedawno została matką.

  Kobieta mieszkała około 90 km od stolicy kraju, Katmandu. 6 maja w stołecznym szpitalu urodziła dziecko. Po porodzie wróciła do domu, jednak po kilku dniach trafiła do miejscowego szpitala z wysoką gorączką i problemami z oddychaniem. Kiedy jej stan się pogorszył przewieziono ją do innego szpitala, gdzie zmarła.

  Jak podały lokalne media, noworodek i inni członkowie jej rodziny zostaną przebadani na obecność koronawirusa.

  Według oficjalnych statystyk do tej pory w Nepalu potwierdzono jedynie 281 przypadków zakażenia koronawirusem.

 • 5:38

  Koronawirusem na świecie zakaziło się już ponad 4,6 miliona osób. Zmarło blisko 312 tysięcy chorych na COVID-19. Jak świat walczy z pandemią? Zapraszamy do śledzenia niedzielnej relacji.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: