Mer Moskwy: sytuacja jest daleka od ideału

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Mieszkańcy Moskwy jeszcze długo będą musieli przestrzegać ograniczeń z powodu pandemii COVID-19 - oświadczył mer Siergiej Sobianin. W wystąpieniu w telewizji państwowej ocenił, że sytuacja w Moskwie "jest daleka od ideału". W Hiszpanii zmęczeni wielotygodniowymi restrykcjami obywatele umawiają się na wspólne picie i ignorują przepisy zobowiązujące do zachowania dwumetrowego odstępu. Media odnotowują, że ludzie "odreagowują" obowiązkową kwarantannę nielegalnymi, głośnymi i mocno zakrapianymi prywatkami. Jak świat walczy z COVID-19?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:19

    Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w środę. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

  • 22:18

    Włochy: Kluby piłkarskiej Serie A otrzymały od rządu, po poprawkach protokołu medycznego, zgodę na wznowienie treningów grupowych. Takie zajęcia miały rozpocząć się już w poniedziałek, ale były pewne rozbieżności. Decyzja dotycząca sezonu ma zapaść 28 maja.

    O udzielonej zgodzie na treningi grupowe poinformował we wtorek minister sportu Vincenzo Spadafora w rozmowie z nadawcą "Rai".

  • 22:04

    Rosja: Mieszkańcy Moskwy jeszcze długo będą musieli przestrzegać ograniczeń z powodu pandemii COVID-19. Spacery i zajęcia sportowe zostaną dozwolone, gdy skala nowych zakażeń nie będzie sięgać tysięcy, lecz setek lub mniej - oświadczył mer Moskwy Siergiej Sobianin.

    W wystąpieniu w telewizji państwowej Rossija 1 mer ocenił, że sytuacja w Moskwie "jest daleka od ideału" i mieszkańcy długo jeszcze będą musieli przestrzegać obecnych ograniczeń. Zapewnił przy tym, że nie ziściły się prognozy przewidujące, że system opieki medycznej w stolicy Rosji załamie się z powodu wzrostu liczby pacjentów.

    W Moskwie według ostatnich danych wykryto ponad 149 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 1651 osób, w tym 71 w ciągu ostatniej doby.

  • 21:29

    Estonia została trzecim krajem europejskim, w którym po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 wznowiono rozgrywki piłkarskie. We wtorek rozegrano trzy mecze drugiej kolejki – wszystkie bez publiczności.

    W Estonii, w odróżnieniu od większości państw Starego Kontynentu, rywalizacja o tytuł mistrzowski jest prowadzona systemem wiosna/jesień.

    Wcześniej rozgrywki ligowe wznowiono na Wyspach Owczych i w Niemczech. Piłkarze grają też na Białorusi, gdzie sezon rozpoczęto 19 marca i go nie przerywano.

  • 21:28

    Węgry: Kolejne dwie linie lotnicze – Air France i Finnair – zapowiedziały wznowienie w najbliższych miesiącach lotów z międzynarodowego lotniska im. Ferenca Liszta w Budapeszcie.

    Air France napisał w komunikacie, że rozpocznie latanie z Budapesztu w pierwszym tygodniu czerwca. Loty obywać się będą raz w tygodniu, a pod koniec miesiąca już codziennie.

    Finnair powiadomił na swojej stronie internetowej, że w lipcu wznowi część zawieszonych wcześniej lotów. W początkowej fazie będzie latać z Budapesztu raz, a pod koniec miesiąca już cztery razy.

  • 20:12

    Bank Światowy ogłosił, że wsparł już 100 krajów walczących z pandemią COVID-19 i jej gospodarczymi oraz społecznymi skutkami. Na pomoc dla tych państw przeznaczono 160 mld dol., które zostaną w pełni rozdysponowane w ciągu 15 miesięcy.

  • 20:07

    Włochy: 162 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby - poinformowała Obrona Cywilna. Oznacza to ponowny wzrost zgonów w porównaniu z poniedziałkiem, gdy odnotowano 99 zmarłych. Łączny bilans od początku pandemii wzrósł do 32 169.

    Obecnie w całym kraju zakażonych jest 65 tys. osób.

  • 19:55

    Portugalia: W ciągu doby wykryto 223 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 16 chorych na COVID-19 - poinformował resort zdrowia tego kraju.

    Łączna liczba zgonów to 1247.

  • 19:51

    Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze grafikę dotyczącą wymogów i zaleceń dla lokali gastronomicznych.

  • 19:50

    Słowenia: Piłkarska ekstraklasa wznowi 5 czerwca rywalizację, przerwaną w marcu z powodu koronawirusa - poinformowała tamtejsza federacja (NZS). Natomiast na 9 i 10 czerwca zaplanowano spotkania półfinałowe o puchar kraju, a na 24 czerwca - finał.

    Piłkarze najwyższej klasy rozgrywek trenują już zespołowo, po uzyskaniu zezwolenia przez władze.

    Słoweńska federacja poinformowała, że szczegółowy harmonogram zostanie potwierdzony przez komitet wykonawczy w przyszłym tygodniu.

  • 19:48

    Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejnych 30 dni – poinformował kanadyjski premier Justin Trudeau. Granicę zamknięto dla "nie niezbędnego" ruchu w marcu, decyzję przedłużono w kwietniu.

    Trudeau podkreślił podczas swojego codziennego briefingu, że dla ochrony osób mieszkających po obu stronach granicy pozostanie ona zamknięta. Dodał, że kwestie bezpieczeństwa Kanadyjczyków były też podnoszone podczas jego wczorajszych rozmów z premierami prowincji. Już wcześniej premierzy Kolumbii Brytyjskiej i Ontario oświadczyli, że są przeciwni przywracaniu swobodnego ruchu przez granicę.

  • 19:34

    Hiszpania: Zmęczeni restrykcjami obywatele, jak informuje krajowa policja, spotykają się na nielegalnym spożywaniu alkoholu lub ignorują przepisy zobowiązujące do zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób.

    Media odnotowują, że Hiszpanie "odreagowują" obowiązkową kwarantannę także nielegalnymi prywatkami, podczas których zazwyczaj zachowują się głośno i nadużywają alkoholu.

    Jak podał "El Mundo", tylko podczas pierwszego weekendu po ogłoszeniu zerowego etapu usuwania restrykcji policja w samym tylko Madrycie ukarała organizatorów ponad 400 nielegalnych przyjęć zakrapianych alkoholem.

  • 19:28

    Wielka Brytania: O 545 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju wynosi 35 341 - poinformował po południu brytyjski rząd.

    Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

  • 19:07

    Anglia: Piłkarska Premier League poinformowała o sześciu piłkarzach z trzech różnych klubów, u których wynik testu na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny. Zarażeni, których nazwisk nie ujawniono, będą teraz będą izolowani przez tydzień. Przebadano łącznie 748 osób - piłkarzy i personel klubowy.

    Testy na obecność koronawirusa wykonano w niedzielę i poniedziałek, przed wtorkowym powrotem zawodników do treningów w małych grupach.

  • 18:56

    Hiszpania: W ciągu ostatniej doby zanotowano 83 nowe zgony wśród pacjentów chorych na COVID-19. W sumie z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już 27 778 osób.

    Resort zdrowia przekazał, że wtorek jest trzecim dniem od chwili, gdy dobowy poziom liczby zgonów utrzymuje się poniżej 100 przypadków. W poniedziałek zanotowano ich 59, czyli najmniej od pierwszej połowy marca.

  • 17:52

    Wielka Brytania: Rząd rozważa stworzenie "mostów powietrznych" do krajów, w których odnotowano mało zakażeń koronawirusem. Brytyjskie władze planują także zwalnianie z kwarantanny przyjeżdżających z tych krajów, co pozwoliłoby na wyjazdy wakacyjne jeszcze tego lata - podał dziennik "Times".

  • 17:32

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 188 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz siedmiu kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

  • 17:14

    Tajwan: Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo pochwalił działania tajwańskich władz w walce z pandemią COVID-19, określając je jako "model wart naśladowania".

    We wtorkowej nocie Pompeo podkreślił, że dzięki wczesnej reakcji Tajwanowi udało się uniknąć szerokiego rozprzestrzeniania się wirusa bez wprowadzania ograniczeń na wielką skalę.

    Na wyspie wykryto zaledwie 440 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego zmarło 7 osób. Ostatnią nową infekcję na wyspie odnotowano 7 maja.

  • 17:08

    Holandia: Na COVID-19 zmarło kolejnych 21 osób, stwierdzono też 108 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie pandemia pochłonęła w kraju 5 715 ofiar śmiertelnych.

    Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 34 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 613 zakażonych osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 44 249 ludzi.

  • 16:50

    Niemcy: Czołowi niemieccy tyczkarze, na czele z mistrzem świata z 2013 roku Raphaelem Holzdeppe, wystąpią 12 czerwca w mityngu Flight Night Duesseldorf, który zostanie zorganizowany w… kompleksie kina samochodowego.

    Kibice będą mogli obserwować zmagania bezpośrednio ze swoich aut, słysząc jednocześnie komentarz spikera zawodów w samochodowych radioodbiornikach.

  • 16:28

    Polska: Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały o przedłużeniu zawieszenia lotów międzynarodowych do połowy czerwca. Przewoźnik wznowi jednak niektóre rejsy krajowe.

  • 16:24

    Wielka Brytania: Pandemia COVID-19 może spowodować, że przychody brytyjskiej rodziny królewskiej z biletów wstępu do pałaców oraz sprzedaży pamiątek spadną o jedną czwartą, co z kolei zmusi dwór do szukania oszczędności - podał we wtorek dziennik "The Sun".

    Jak informuje gazeta, William Peel, lord szambelan - którego rolą jest organizacja i dbanie o funkcjonowanie dworu królewskiego - w mailu wysłanym do pracowników ostrzegł, że restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania pandemii spowodują w tym roku utratę 17,8 mln funtów dochodu. To z kolei zapewne przełoży się na wstrzymanie zatrudnienia i zamrożenie płac.

  • 16:16

    Europa: Od 1 czerwca nie będzie konieczności przebywania na 14-dniowej kwarantannie w trakcie podróży między Bułgarią, Grecją i Serbią - poinformował bułgarski premier Bojko Borisow po wideokonferencji z liderami tych państw.

    W tej sprawie prowadzone są również negocjacje z Rumunią.

  • 15:53

    USA: Władze hokejowej ligi NHL wciąż mają nadzieję na dokończenie sezonu na neutralnych lodowiskach. Rozważają także zwiększenie liczby drużyn w decydującej fazie play off z 16 do 24.

    Przerwa w rozgrywkach NHL – z powodu koronawirusa – trwa już ponad dwa miesiące i wciąż nie wiadomo, kiedy zawodnicy wrócą do gry. Poszczególne drużyny mają do rozegrania od 11 do 14 meczów.

  • 15:42

    Polska: Ministerstwo Zdrowia udostępniło na Twitterze grafikę przedstawiającą zalecenia dla salonów urody.

  • 14:36

    Włochy: Otwartych zostało 90 procent sklepów z odzieżą i 70 procent lokali gastronomicznych - taki bilans przedstawiła krajowa Izba Handlu we wtorek, czyli w drugim dniu fazy odmrożenia biznesu po ponad dwóch miesiącach przerwy z powodu pandemii.

  • 13:39

    Portugalia: Izba Lekarska Portugalii zaprzeczyła we wtorek twierdzeniom rządu tego kraju o rzekomym przeprowadzeniu testów na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników personelu medycznego, którzy mieli kontakt z zainfekowanymi pacjentami.

    Izba opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego wśród ponad 6600 portugalskich lekarzy pracujących przy chorych na wywoływaną przez koronawirusa chorobę COVID-19. Z badania wynika, że u 47 procent ankietowanych nie przeprowadzono jeszcze testów.

  • 12:46

    Belgia: w ciągu minionych 24 godzin w Belgii wykryto 232 przypadki zakażenia koronawirusem - podało centrum kryzysowe. Tendencja spadkowa utrzymuje się. Do szpitali przyjęto 50 osób. Odnotowano 29 przypadków śmiertelnych.

    W sumie w Belgii zarejestrowano dotąd 9 108 zgonów przypisanych COVID-19. Z 29 przypadków śmiertelnych z ostatniej doby 21 nastąpiło w szpitalach, a osiem w domach opieki. Obecnie w belgijskich szpitalach przebywa 1 630 pacjentów. 30 osób zostało wypisanych w ciągu minionej doby. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 345 chorych (przybyło trzech od poniedziałkowego raportu). Od 15 marca ze szpitala wyszło 14 687 pacjentów.

    W sumie od początku pandemii w Belgii wykryto 55 791 zakażeń koronawirusem.

  • 12:08

    Rosja: prezydent Władimir Putin podpisał dekret o przywróceniu kompetencji premiera Michaiłowi Miszustinowi po okresie, gdy obowiązki premiera przejął Andriej Biełousow. 30 kwietnia u Miszustina zdiagnozowano koronawirusa, premier trafił do szpitala.

    Dekret o przywróceniu Miszustinowi kompetencji szefa rządu ukazał się we wtorek na stronie internetowej Kremla. Tym samym przestał obowiązywać wcześniejszy dekret o mianowaniu Biełousowa p.o. premiera.

    Miszustin w ostatnich dniach uczestniczył w naradach rządowych ze szpitala, za pośrednictwem łącza wideo. Po jego hospitalizacji komentatorzy w Rosji nie wykluczali, że premier nie wróci już na stanowisko, lecz będzie pełnił inną funkcję, a Biełousow pozostanie na dłużej na czele rządu.

  • 11:22

    Korea Południowa: szpital w Seulu został częściowo zamknięty po wykryciu zakażenia koronawirusem u czterech pielęgniarek – poinformowała agencja Yonhap. Pierwsze infekcje wśród pracowników dużej placówki służby zdrowia w Korei Południowej rodzą obawy, że może wrócić epidemia

    Korea Południowa zgłosiła we wtorek 13 nowych zakażeń koronawirusem, w tym dziewięć, do których doszło na terytorium kraju. Łączny bilans infekcji wzrósł do 11 078, a bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 263 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

  • 10:11

    Rosja: władze Petersburga, który jest w czołówce pod względem liczby zakażeń koronawirusem w kraju, zabroniły wszelkich ceremonii pożegnania ze zmarłymi w miejskich kostnicach, niezależnie od przyczyny śmierci osoby zmarłej - podał niezależny portal Meduza.

    Według petersburskiego portalu Fontanka decyzję w tej sprawie podjęła naczelna lekarz sanitarna Petersburga Natalia Baszkietowa. Bliscy nie mogą pożegnać się ze zmarłymi, nawet jeśli ci zmarli w wyniku wypadku - zauważa Fontanka.

    Rozporządzenie Baszkietowej, na które powołuje się portal, nie zostało opublikowane oficjalnie. Redakcja Fontanki otrzymała je od czytelników. Dokument głosi, że ceremonie pożegnania należy zawiesić "w związku z dalszym pogorszeniem się sytuacji epidemicznej".

  • 9:29

    Ukraina: w ciągu ostatniej doby potwierdzono 260 przypadków zakażenia koronawirusem, 13 osób chorych na COVID-19 zmarło, a 356 pacjentów wyzdrowiało - podał resort ochrony zdrowia. To trzeci dzień z rzędu ze spadającą liczbą wykrytych infekcji. Bilans zakażeń wzrósł do 18 876, zgonów do 548, a liczba wyzdrowiałych pacjentów do 5632.

  • 8:55

    Niemcy: w ciągu ostatniej doby stwierdzono 513 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 175 210. Zmarły kolejne 72 osoby. Bilans ofiar śmiertelnych od początku epidemii wzrósł do 8007 - podał Instytut.

  • 8:18

    Meksyk: oficjalne dane dotyczące zgonów z powodu COVID-19 w mieście Meksyk są trzykrotnie zaniżone - twierdzi w raporcie organizacja pozarządowa Meksykanie Przeciw Korupcji. Władze mówią o 1332 ofiarach śmiertelnych w stolicy, tymczasem według raportu organizacji zmarło 4577 osób.

    Autorzy raportu przyjrzeli się aktom zgonu wystawionym w placówkach służby zdrowia w aglomeracji Meksyku w okresie między 18 marca i 12 maja. Blisko 4577 dokumentów w rubryce "przyczyna śmierci" zawiera informację, że COVID-19 "mógł być", "prawdopodobnie był" albo "możliwie, że był" przyczyną śmierci pacjenta. Lekarze w większości wypadków odnotowywali też, że chodzi o koronawirusa, ale używali akronimów niezgodnych z wersją przyjętą przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), czyli SARS-CoV-2, co sprawiło, że zgony te nie zostały uwzględnione w oficjalnych statystykach.

  • 7:56

    Stany Zjednoczone: w ciągu doby odnotowano 69 nowych zakażeń oraz dwie kolejne ofiary śmiertelne COVID-19 w społeczności Indian Nawaho. Od początku pandemii wśród tej liczącej około 170 tysięcy społeczności, zamieszkującej obszar rozciągnięty na trzy amerykańskie stany (Arizona, Utah, Nowy Meksyk), odnotowano ponad 4 tysiące zachorowań i 142 zgodny.

  • 6:51

    Chiny: w ciągu ostatniej doby władze odnotowały sześć przypadków koronawirusa, w tym trzy lokalne transmisje - podała chińska komisja zdrowia. Dwa nowe lokalne zakażenia potwierdzono w prowincji Jilin, a jedną w Wuhanie.

  • 6:39

    Sudan Południowy: wiceprezydent Riek Machar i jego żona Angelina Teny, która pełni funkcję ministra obrony, mają pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa - poinformowały służby prasowe. Według nich, wielu pracowników biurowych i ochroniarzy wiceprezydenta również uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

  • 6:11

    Stany Zjednoczone: w ciągu doby potwierdzono około 24 tysięcy nowych przypadków koronawirusa oraz 785 kolejnych ofiar śmiertelnych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

    Na blisko 11,8 mln wykonanych do tej pory w USA testów na koronawirusa około 1 mln 508 tys. dało wynik pozytywny. Dziennie w Stanach Zjednoczonych przeprowadza się ponad 300 tys. testów.

  • 6:07

    Indie: w życie weszły nowe regulacje w ramach trwającej kwarantanny. Zostały otwarte bazary, biura i wznowiony ruch drogowy. Zawieszony pozostanie transport lotniczy i kolejowy, zamknięte szkoły, hotele, restauracje i galerie handlowe.

    Rząd premiera Narendry Modiego dał władzom stanowym prawo wyznaczenia tzw. stref zielonych, pomarańczowych i czerwonych na swoich terytoriach oraz zakres obostrzeń obowiązujących obywateli.

    Kierując się wskazówkami rządu centralnego, w czerwonych i pomarańczowych strefach władze stanowe mogą wyznaczyć obszary zamknięte i buforowe z zielonymi strefami, które oznaczają brak koronawirusa. W czerwonych strefach wciąż obowiązuje zakaz poruszania się, z wyjątkiem dostaw podstawowych produktów spożywczych i medycznych.

  • 6:01

    Salwador: Sąd Najwyższy zawiesił ze skutkiem natychmiastowym przedłużenie stanu wyjątkowego ogłoszone dwa dni wcześniej przez prezydenta Nayiba Bukele w związku z pandemią COVID-19. Trybunał podkreślił, że ewentualne przedłużenie środków zapobiegawczych leży po stronie Kongresu, który Bukele pominął przy podejmowaniu decyzji.

    Posunięcie głowy państwa spotkało się z falą krytyki, pojawiały się oskarżenia o autorytaryzm i nadużycie władzy.

    W Salwadorze od początku pandemii wykryto 1413 przypadków wirusa, a 30 osób zmarło. Kraj ten był jednym z pierwszych w regionie, który podjął surowe ograniczenia w celu walki z COVID-19.

  • 5:55

    Brazylia: w ciągu doby z niedzieli na poniedziałek władze potwierdziły ponad 13 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększyło łączny bilans zachorowań do ponad 255 tysięcy. Tym samym Brazylia znalazła się na czwartym miejscu pod względem liczby odnotowanych przypadków spośród wszystkich państw na świecie.

    W kraju tym od początku pandemii zanotowano także blisko 17 tysięcy ofiar śmiertelnych wirusa. Jak podało ministerstwo zdrowia, ostatniej doby zmarły 674 osoby.

Autorka/Autor:ft, pp/kab

Źródło: CNN, PAP

Tagi:
Raporty: