TVN24 | Świat

"Mamy, niestety, do czynienia z czwartą falą epidemii". Władze zarządziły 10 dni lockdownu

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
PAP

W związku z utrzymującym się na wysokim poziomie dobowym przyrostem zakażeń koronawirusem władze Iranu ogłosiły w sobotę lockdown dla znacznej większości prowincji. Zaostrzone restrykcje mają obowiązywać 10 dni. W ponad 230 irańskich miastach obowiązuje obecnie czerwony alarm epidemiologiczny.

Według oceny irańskiego ministerstwa zdrowia dominującym wariantem w czwartej fali epidemii jest wariant brytyjski, który rozprzestrzenia się szybciej niż pierwotny SARS-CoV-2 – poinformował w sobotę rzecznik resortu Alireza Raisi. W 237 miastach Iranu obowiązuje obecnie czerwony alarm epidemiologiczny – zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wariant brytyjski dotarł do Iranu z terytorium Iraku. Z tego powodu, jeszcze w marcu, władze w Teheranie nakazały zamknięcie przejść granicznych z tym państwem. - Mamy, niestety, do czynienia z czwartą falą epidemii – ogłosił w sobotę w wystąpieniu telewizyjnym prezydent Iranu Hasan Rowhani, przy okazji nie szczędząc słów krytyki władzom w Bagdadzie.

Lockdown tuż przed Ramadanem

Resort zdrowia oblicza, że przy obecnej średniej przekraczającej dziennie 20 tysięcy zakażeń dalszy gwałtowny przyrost nowych zakażeń będzie trudny do opanowania, nawet w warunkach zaostrzonych restrykcji.

Reuters zaznacza, że lockdown ogłoszono niedługo przed początkiem Ramadanu, który rozpoczyna się w środę. Restrykcje obowiązujące w 23 spośród 31 prowincji Iranu. Wykluczają organizowanie jakichkolwiek zgromadzeń publicznych. Zamknięte mają być też szkoły, sklepy, punkty usługowe, teatry oraz obiekty sportowe.

Koronawirus w Iranie

Iran jest najbardziej dotkniętym epidemią COVID-19 krajem na Bliskim Wschodzie. Krajowe organy służby zdrowia przyznają, że oficjalne dane dotyczące epidemii wirusowego zapalenia płuc są niedoszacowane. Co więcej, kampania szczepień prowadzona jest w Iranie z dużymi trudnościami.

W pierwszej fazie zaszczepiono wyłącznie pracowników służby zdrowia, wykorzystując szczepionki, jakie dotarły do tego kraju przed 20 marca. Władze medyczne poinformowały w sobotę, że do kraju dostarczono w ostatnich dniach 400 tys. dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V z planowanych 2 milionów, a także 250 tys. dawek chińskiego preparatu firmy Sinopharm i część z zakontraktowanej dostawy indyjskich szczepionek COVAXIN, która obejmuje 500 tys. dawek.

W sumie od początku epidemii w Iranie z powodu COVID-19 zmarły już 64 232 osoby. Całkowity bilans zakażeń przekroczył 2 miliony 49 tysięcy.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w Iranie gwałtownie wzrosło w związku z obchodami Perskiego Nowego Roku (w tym roku od 18 marca do 2 kwietnia), podczas których tradycyjnie Irańczycy wyruszali w odwiedziny do rodziny i przyjaciół.

Autor:momo

Źródło: PAP