TVN24 | Świat

Szczepienia na koronawirusa w Hiszpanii co roku. Rząd rozważa też trzecią dawkę

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Hiszpański rząd ogłosił w piątek, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą prowadzone co roku. Władze kraju zagwarantowały już dostawę szczepionek na lata 2022-2023. Madryt rozważa także podawanie trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa.

Jak poinformowała w wywiadzie dla radia Onda Cero minister zdrowia Carolina Darias, służby medyczne Hiszpanii zamierzają co roku prowadzić ogólnokrajowe szczepienia przeciw COVID-19. Potwierdziła, że rząd zawarł już umowy na zakup preparatów na najbliższe dwa lata z koncernami Pfizer i Moderna. Według minister Darias kontrakty z tymi koncernami zostały podpisane w ostatnich dniach. Ich wartość wynosi odpowiednio 1,8 mld euro oraz 480 mln euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że do czwartkowego wieczora służby medyczne tego kraju wykorzystały 52,8 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Resort sprecyzował, że pełny proces szczepień zakończyło już 25 mln obywateli. Od środy w 47-milionowej Hiszpanii utrzymuje się dobowa liczba zakażeń koronawirusem na poziomie około 30 tys. W sumie zachorowało na COVID-19 już 4,24 mln osób, a zmarło po infekcji 81,8 tys. pacjentów.

Trzecia dawka szczepionki

Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała również, że rząd rozważa podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Wskazała, że opcja ta jest prawdopodobna w związku z nasileniem się pandemii w całym kraju.

Darias powiedziała, że trzecia dawka preparatu przeciwko koronawirusowi byłaby niczym "wspomaganie" całego procesu szczepień. - Podawanie trzeciej dawki wydaje się być nieuniknione - dodała.

Przedstawicielka rządu Pedro Sancheza odnotowała, że choć w całym kraju zaszczepiono już 25 mln osób, czyli ponad połowę populacji Hiszpanii, to pandemia wciąż się nasila.

Hiszpańskie regiony przywracają restrykcje

Wraz z nasileniem się przypadków infekcji koronawirusem od 16 lipca nowe restrykcje sanitarne wprowadziła już ponad połowa wspólnot autonomicznych kraju. Wśród nich są m.in. Katalonia, Galicja oraz Kraj Basków, gdzie regionalny rząd ogłosił nakaz przywrócenia obowiązku noszenia masek ochronnych.

Z kolei w czwartek władze Wysp Kanaryjskich zatwierdziły obowiązek przedstawiania zaświadczeń o przebyciu szczepień lub negatywnych testów na COVID-19 przed wejściem do placówek gastronomicznych i rozrywkowych. Podobne przepisy wprowadził już rząd Galicji.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: