Pierwszy kraj Unii Europejskiej z ponad milionem zakażeń

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Hiszpania jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który przekroczył milion zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby zanotowano tam 16 973 infekcje. Najwięcej przypadków na świecie odnotowano dotąd w USA, Indiach, Brazylii i Rosji. Hiszpania jest szósta pod tym względem - wyprzedza ją jeszcze nieznacznie Argentyna, która milion zakażeń odnotowała we wtorek.

W środowym komunikacie hiszpański resort zdrowia podał, że poprzedniej doby potwierdzono 16 973 przypadki infekcji koronawirusem, co oznacza, że łącznie w Hiszpanii zanotowano już 1 005 295 zakażeń.

Resort zdrowia poinformował także, że podczas ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w tym kraju o 156, do poziomu 34 366.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Pierwszy kraj Unii z ponad milionem zakażeń

Hiszpania to pierwszy kraj Unii Europejskiej, który zanotował ponad milion zakażeń koronawirusem. Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore najwięcej przypadków na świecie odnotowano dotąd w USA (8 282 666), Indiach (7 651 107), Brazylii (5 273 954) i Rosji (1 438 219). Hiszpania jest szósta - wyprzedza ją jeszcze nieznacznie Argentyna (1 018 999), która milion zakażeń odnotowała we wtorek.

Innymi europejskimi krajami, które mają odnotowane ponad 400 tysięcy zakażeń są Francja (973 275), Wielka Brytania (765 507) i Włochy (449 648).

Kordony sanitarne w regionach

Hiszpanie próbują się bronić przed koronawirusem. Władze wspólnoty autonomicznej La Rioja na północy kraju ogłosiły w środę po południu objęcie całego regionu kordonem sanitarnym z powodu dużej liczby nowych zakażeń koronawirusem. W nocy w życie wejdzie zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu bez uzasadnionej przyczyny - poinformował w oświadczeniu rząd. Ograniczenie będzie obowiązywało przez 15 dni.

W La Rioja, gdzie mieszka blisko 400 tysięcy osób, kordonem sanitarnym nie zostaną objęte osoby udające się poza region do pracy, na zajęcia akademickie lub w celu opieki nad członkiem rodziny.

W czwartek kordonem sanitarnym zostanie objętych także ponad 1,1 mln mieszkańców regionu Aragonia, na północnym wschodzie Hiszpanii. Restrykcje w opuszczaniu miasta będą obowiązywać w głównym ośrodku regionu - Saragossie, a także w miastach Huesca i Teruel.

Od środy rano kordonem sanitarnym objęta została Nawarra, na północy kraju, gdzie notowanych jest już ponad 1000 zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Od czwartku około 7,5 miliona mieszkańców objętych kordonem

Z szacunków hiszpańskich władz medycznych wynika, że łącznie w Hiszpanii kordonem sanitarnym objętych zostanie od czwartku około 7,5 miliona mieszkańców blisko 50 gmin. Najwięcej z tych gmin znajduje się we wspólnotach autonomicznych Madrytu oraz Kastylii i Leonu.

W środę szefowa rządu wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Diaz Ayuso ogłosiła, że wraz z dobiegającym końca w sobotę stanem alarmowym w stołecznej aglomeracji lokalne władze zamierzają wprowadzić nowe restrykcje. Jednym z planowanych obostrzeń jest godzina policyjna obowiązująca w godz. 22-6.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości