TVN24 | Świat

WHO: Europa szczepi zbyt wolno

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o przyspieszenie kampanii szczepień przeciwko COVID-19 w Europie. - Szczepionki to nasza najlepsza droga do wyjścia z tej pandemii. Ale ich stosowanie jest niedopuszczalnie powolne – podkreślił doktor Hans Kluge, szef WHO w Europie.

- Szczepionki to nasza najlepsza droga do wyjścia z tej pandemii. Ale ich stosowanie jest niedopuszczalnie powolne – podkreślił w czwartek dr Hans Kluge, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie. - Powiem wprost: musimy przyspieszyć ten proces, zwiększając produkcję, ale również zmniejszyć bariery administracyjne w podawaniu szczepionek i już teraz używać każdej fiolki, którą mamy w zapasach – dodał.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Sytuacja epidemiczna w Europie jest najbardziej niepokojąca od miesięcy. W ubiegłym tygodniu na Starym Kontynencie stwierdzono 1,6 miliona nowych przypadków zakażenia koronawirusem i niemal 24 tysiące zgonów z powodu COVID-19, zaledwie pięć tygodni wcześniej wykryto mniej niż milion nowych zakażeń" – informuje WHO.

Jak zauważyła regionalna dyrektorka WHO do spraw sytuacji nadzwyczajnych Dorit Nitzan, istnieje niebezpieczeństwo, że wielkanocne podróże i spotkania jeszcze pogorszą sytuację. - Wiele krajów wprowadziło nowe, konieczne ograniczenia i każdy powinien się do nich stosować – zaznaczyła.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Przekazano też, że początkowo wykryty w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa B.1.1.7 jest już dominującą odmianą patogenu w Europie. "Ten wariant jest bardziej zaraźliwy i może zwiększyć ryzyko hospitalizacji. By go kontrolować, potrzebne są dodatkowe działania" – zaleca WHO.

Tłumacząc konieczność dalszego utrzymywania restrykcji, organizacja wyjaśnia, że chociaż generalnie należy unikać lockdownów i koncentrować się na mniejszych, dobrze ukierunkowanych działaniach, ogólnokrajowe ograniczenia są konieczne, gdy system opieki zdrowotnej traci możliwość odpowiedniej opieki nad pacjentami.

Dr Kluge zaapelował również do bogatszych krajów, które zaszczepiły już najbardziej narażone grupy, o przekazywanie nadmiaru preparatów biedniejszym państwom.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: