Wariant Delta odpowiedzialny za większość zakażeń w Europie, przeważa w 19 krajach

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP
"Delta jest u progu naszych domów" (wideo z 3 lipca)TVN24
wideo 2/7
TVN24"Delta jest u progu naszych domów"

Rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa - ostrzegają w wydanym w piątek wspólnym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jak podkreślają, przeważa on już w 19 krajach Europy. Obie organizacje zalecają przyspieszenie szczepień.

Wariant Delta odpowiada za średnio 68,3 procent infekcji w 19 krajach Europy, podczas gdy wariant podstawowy stanowi przyczynę 22,3 proc. zakażeń - głosi wydany w Sztokholmie i Kopenhadze komunikat.

WHO i ECDC prognozują, że "jeśli obecne trendy utrzymają się, to Delta stanie się dominującym wariantem koronawirusa na całym świecie w ciągu kilku miesięcy i będzie się nadal szybko rozprzestrzeniać, o ile nie zostanie wyparty przez nowszy, bardziej agresywny wariant".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zbyt wolna kampania szczepień

Dyrektor regionalny WHO dr Hans Kluge podkreślił w komunikacie, że kampania szczepień wciąż przebiega zbyt wolno, by opanować rozwój pandemii.

Szefowa ECDC dr Andrea Ammon nazwała przestrzeganie wszelkich restrykcji i środków ostrożności związanych ze wzrostem zakażeń "działaniem antylockdownowym", ponieważ pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której ponownie konieczne będzie "zamrożenie znacznych części" życia społecznego i gospodarczego.

Komunikat podkreśla, że "podróżowanie nie jest wolne od ryzyka", a indywidualne decyzje w sprawie podróży "mają wpływ na zakończenie pandemii".

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości