Komisja Europejska spodziewa się następnej fali pandemii COVID-19. "Musimy być gotowi na kolejny trudny sezon"

Źródło:
PAP
Europa wciąż walczy z koronawirusem
Europa wciąż walczy z koronawirusemTVN24
wideo 2/4
Europa wciąż walczy z koronawirusemTVN24

Komisja Europejska chce, żeby kraje członkowskie rozpoczęły kolejne szczepienia przed spodziewaną kolejną fali pandemii COVID-19 tej jesieni i zimy. - Podjęcie działań teraz ograniczy presję na systemy opieki zdrowotnej - oświadczył Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. - Musimy być gotowi na kolejny trudny sezon - powiedziała Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Komisja Europejska przekazała w piątek, że proponuje konkretne środki, aby uniknąć wzrostu liczby przypadków COVID-19 w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. "Głównym celem działań proponowanych przez Komisję jest zwiększenie rozpowszechnienia szczepionek, w tym szczepionek dostosowanych i nowych, oraz zapewnienie dobrej ochrony wszystkim obywatelom" - podała KE.

Wiceprzewodniczący Komisji Margaritis Schinas powiedział, że "ostatnie dwa lata przygotowały Unię Europejską na kolejną falę COVID-19 tej jesieni i zimy". - Nasze obecne działania w dużym stopniu zdeterminują przyszłość pandemii i poziom odporności, jaki można zbudować w populacji. Państwa członkowskie powinny kontynuować koordynację wysiłków w zakresie gotowości w całej Unii Europejskiej przed kolejną falą i dalszym wprowadzaniem programów szczepień. Podjęcie działań teraz ograniczy presję na systemy opieki zdrowotnej, zakłócenia gospodarek i wyzwania dla społeczeństwa - zaznaczył.

Komisarz do spraw zdrowia: musimy być gotowi na kolejny trudny sezon

Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, uważa, że wszystkie państwa członkowskie muszą posiadać solidne strategie szczepień, aby przygotować się do jesieni i zimy, w tym do wprowadzenia nowo zatwierdzonych szczepionek przypominających.

- Niezbędne jest również ustanowienie odpornych systemów nadzoru w celu monitorowania rozwoju wirusa, wdrożenie w razie potrzeby strategii ponownego wprowadzenia skutecznych środków zdrowia publicznego oraz wzmocnienie zdolności systemów opieki zdrowotnej. Mówiąc jasno, musimy być gotowi na kolejny trudny sezon - powiedziała.

Szczepionka Moderny przeciw COVID-19
Szczepionka Moderny przeciw COVID-19Reuters

Zmodyfikowane szczepionki przypominające przeciw COVID-19 zatwierdzone

1 września, w oparciu o zalecenie Europejskiej Agencji Leków, Komisja zatwierdziła "dostosowane" szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna w Unii Europejskiej. Nowe wersje preparatów ukierunkowane na zwalczanie podwariantu omikron BA.1 oprócz oryginalnego szczepu SARS-CoV-2.

Komisja Europejska podała, że "w zależności od sytuacji epidemiologicznych interwencje niefarmaceutyczne, na przykład maski na twarz lub ograniczanie wielkości zgromadzeń, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, pozostają kluczowym elementem zestawu narzędzi państw członkowskich".

Autorka/Autor:js//now

Źródło: PAP