Wrócił z Singapuru i zakaził brytyjską rodzinę we francuskim kurorcie

TVN24 | Świat

Autor:
lukl\mtom
Źródło:
PAP
Manewry wojskowe USA i Korei Południowej zostały odłożoneReuters
wideo 2/35
Koronawirus z Chin

Dwa nowe przypadki koronawirusa zdiagnozowano na Majorce i w Wielkiej Brytanii. Francuskie władze poinformowały, że powiązane są one z grupą Brytyjczyków, którzy zainfekowali się we francuskim kurorcie narciarskim Contamines-Montjoie.

Zakażenie koronawirusem zdiagnozowano w sobotę u pięciu Brytyjczyków, wśród których jest dziecko. Minister zdrowia Francji Agnes Buzyn określiła te przypadki infekcji jako klaster, czyli zakażenia pochodzące od jednej osoby. Jest nią obywatel brytyjski, który wziął udział w konferencji w Singapurze, a następnie udał się na cztery dni do Contamines-Montjoie w Górnej Sabaudii na wschodzie Francji.

- Zorientowaliśmy się, że dwa nowe przypadki związane są z tym klastrem, są to dwie osoby dorosłe - jedna została zdiagnozowana w Wielkiej Brytanii, a druga na Majorce - powiedział dyrektor generalny ds. zdrowia publicznego we francuskim resorcie zdrowia dr Jerome Salomon.

Brytyjczyk, który był w Singapurze wraz z grupą brytyjskich turystów, zatrzymał się w Contamines-Montjoie u brytyjskiej rodziny, która mieszka tam na stałe. Zakażeni, którzy stanowią klaster, to właśnie ta grupa. Brytyjczyk zakaził potem kolejne osoby. Władze Hiszpanii potwierdziły, że zetknął się on z następnym obywatelem Wielkiej Brytanii, który trafił na Majorkę, gdzie wykryto u niego wirusa. Rząd brytyjski poinformował tymczasem, że infekcję stwierdzono u kolejnej osoby, która zaraziła się we Francji - również od tego samego mężczyzny.

Mieszkańcy Contamines-Montjoie są obecnie testowani na obecność wirusa, a francuskie władze starają się zidentyfikować osoby, które miały kontakt z jego nosicielami. Osoby, u których wykryto wirusa w zimowym kurorcie, oraz sześciu innych Brytyjczyków poddano w sobotę kwarantannie w pobliskich szpitalach. Według Buzyn stan zakażonych jest dobry.

Brytyjczycy zainfekowali się we francuski kurorcie narciarskim Contamines-Montjoie

Liczby rosną

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa na terenie Francji wynosi obecnie 11.

Wcześniej w niedzielę 35 Francuzów ewakuowanych z dotkniętego epidemią koronawirusa Wuhanu wylądowało w bazie wojskowej w Istres, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże na południu Francji. Wszyscy zostali poddani w Aix-en-Provence kwarantannie - potrwa ona 14 dni, tyle bowiem trwa maksymalnie okres inkubacji wirusa.

W niedzielę rano władze Chin podały, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w tym kraju osiągnęła 37 198, 811 osób zmarło. Poza Chinami wirusa wykryto u ponad 320 osób w prawie 30 innych państwach i terytoriach. Dotychczas poza Chinami na skutek zakażenia wirusem zmarły dwie osoby - na Filipinach i w Hongkongu. 

lukl\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/NEIL HALL/PAP

Raporty: