Orban przyjmie szczepionkę od Putina

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

W grudniu Węgry zaczną importować niewielkie ilości rosyjskiej szczepionki na COVID-19 – zapowiedział szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Powiedział o tym w czwartek w nagraniu na Facebooku po rozmowie wideo z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszką.

- Udało nam się zawrzeć ważne porozumienie. Uzgodniliśmy, że Rosjanie w grudniu zaczną dostarczać na Węgry niewielkie ilości szczepionki, abyśmy mogli tutaj przeprowadzić badania kliniczne, zbadać szczepionkę i wykonać wszystkie kroki certyfikacji – oznajmił Peter Szijjarto, który przebywa na kwarantannie po zakażeniu się koronawirusem.

Jak dodał minister, w drugim lub trzecim tygodniu stycznia strona rosyjska mogłaby rozpocząć przekazywanie dużych ilości szczepionki. Zapowiedział, że lekarze naczelni obu krajów w piątek wezmą udział w wideokonferencji, której tematem będzie certyfikacja szczepionki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Dodał, że byłoby dobrze, gdyby szczepionka mogła być nie tylko dostarczana Węgrom z Rosji, ale też produkowana w kraju. Peter Szijjarto podkreślił, że "Rosjanie wielkimi krokami posuwają się w badaniach nad szczepionką i przygotowaniach do jej produkcji". Nieco wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer oznajmił, że Węgry być może otrzymają próbki szczepionki na COVID-19 od chińskiego producenta.

- Jeśli na Dalekim Wschodzie wcześniej wynajdą antidotum, to ani lobby brukselskie, ani lobby wielkich koncernów farmaceutycznych nie przeszkodzi nam w sprowadzeniu tej szczepionki na Węgry - zastrzegł. W poniedziałek Szijjarto mówił, że Węgry prowadzą rozmowy na temat szczepionki na COVID-19 z trzema krajami: Rosją, Chinami i Izraelem.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości