Niektóre kraje Europy Wschodniej notują najwyższe bilanse nowych infekcji SARS-CoV-2 - podaje w poniedziałek Reuters, który analizuje dane zbierane przez ekspertów opisujących rozwój pandemii COVID-19. Liczba zakażeń na świecie przekroczyła 250 milionów, a średnio co trzy miesiące rośnie o kolejne 50 milionów.
Z analizy agencji Reuters wynika, że ponad połowę wszystkich nowych zakażeń rejestruje się na Starym Kontynencie - około milion nowych przypadków co cztery tygodnie. Rekordowe liczby infekcji notuje się w Grecji, Rosji i na Ukrainie. Państwa Europy Wschodniej mają jedne z najniższych wskaźników zaszczepienia przeciw COVID-19 - zauważa Reuters.
Agencja podaje, że na świecie liczba zakażeń przekroczyła 250 milionów, a średnio co trzy miesiące rośnie ona o kolejne 50 milionów.
WHO: do końca przyszłego roku uda nam się zapanować nad wirusem
Eksperci do spraw zdrowia uważają jednak, że wiele krajów najgorszy okres pandemii ma już za sobą dzięki szczepionkom przeciw COVID-19 i odporności nabywanej w sposób naturalny. Ostrzegają jednak, że nadchodząca zimniejsza pogoda i związane z okresem świątecznym spotkania mogą zwiększyć liczbę zakażeń.
- Uważamy, że do końca 2022 roku uda nam się zapanować nad wirusem (...) znacznie zmniejszyć liczbę poważnych przypadków i zgonów - mówiła w ubiegłym tygodniu główna ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. epidemii Maria Van Kerkhove.
Według danych z portalu Our World in Data, opierających się na zestawieniach i statystykach Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA, ponad połowa światowej populacji nie otrzymała dotąd ani jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Według Our World in Data w Polsce zaszczepiło się do 5 listopada 53 procent populacji, podczas kiedy w niektórych innych krajach, takich jak Portugalia, Islandia czy Hiszpania, zaszczepienie społeczeństwa sięga niemal 80-90 procent populacji. Poziom zaszczepienia jest też niski w innych państwach Europy Wschodniej - w Rosji to około 33 procent, na Ukrainie poniżej 20 procent.
Bardzo mało szczepi się również w Mołdawii, Bułgarii, Rumunii. Słowacja, Serbia i Chorwacja również mają niższy poziom zaszczepienia niż Polska.
WHO wraz z innymi organizacjami pomocowymi w październiku zaapelowały do przywódców 20 największych gospodarek świata, by utworzyły fundusz opiewający na 23,4 mld dolarów, który ma pomóc zaopatrzyć najbiedniejsze kraje na następne 12 miesięcy w szczepionki przeciw koronawirusowi, testy i leki.
Źródło: PAP, Our World in Data