Eksperci ostrzegają przed "twindemią", czyli podwójnym zakażeniem. "Wysoki wskaźnik szczepień jest ważny"

Źródło:
PAP

Wirusolodzy, w oparciu o dane z Niemiec, ostrzegają, że tej zimy może grozić nam "twindemia", czyli dwie epidemie jednocześnie. - Obecnie narasta połączona fala COVID-19 i grypy – ostrzegł kilka dni temu w mediach społecznościowych minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach. W kraju notowanych jest coraz więcej przypadków grypy, a także zakażeń koronawirusem, szczególnie wśród osób starszych – informuje w niedzielę portal RND.

Liczba zachorowań na grypę znacznie wzrosła od końca września – wynika z danych berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). - Wirusy układu oddechowego, w tym wirusy grypy, obecnie są w stanie rozprzestrzeniać się wśród populacji w sposób w dużej mierze niekontrolowany – mówi Ralf Duerrwald z RKI.

W zeszłym roku przypadków grypy było mniej, niż się spodziewano. - Prognozy dotyczące grypy są na ogół trudne, a przebieg sezonu grypowego zależy od wielu różnych czynników – wyjaśnia ekspert z RKI. Nie jest też jasne, jak w nadchodzących miesiącach rozprzestrzeni się koronawirus – zależeć może to m.in. od tego, który wariant SARS-CoV-2 okaże się dominujący i jakie będzie miał właściwości.

- Obecnie narasta połączona fala COVID-19 i grypy – ostrzegł kilka dni temu na Twitterze minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach. Według ekspertów tej zimy może grozić nam "twindemia", czyli dwie epidemie jednocześnie.

Wskaźnik szczepień przeciw grypie "w Niemczech pozostaje zbyt niski"

Jednym z czynników o znaczącym wpływie na rozprzestrzenianie się wirusa grypy i koronawirusa jest wskaźnik szczepień, między innymi właśnie na grypę.

"W Niemczech pozostaje on zbyt niski we wszystkich grupach wiekowych. Celem Unii Europejskiej jest 75 procent zaszczepiopnych wśród osób starszych" – przypomina portal RND. Jak podaje zaś RKI, w Niemczech tylko 47 proc. osób powyżej 60. roku życia zostało zaszczepionych w minionym sezonie 2020/2021.

- Wysoki wskaźnik szczepień jest ważny, aby zapobiec ciężkim przebiegom grypy i aby uniknąć dodatkowego obciążenia systemu opieki zdrowotnej. Szczepienie przeciw grypie jest w tym roku wyjątkowo istotne – podkreśliła Sabine Wicker, wiceszefowa Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko).

Jak przypomniała, szczepić powinny się przede wszystkim osoby z grup ryzyka: ludzie starsi, z zaburzeniami odporności, kobiety w ciąży, osoby po przebytych chorobach oraz personel medyczny. - Możliwe jest jednoczesne zaszczepienie się przeciwko grypie i COVID-19 – dodała Wicker.

Niemal co piąty Niemiec wcale się nie zaszczepił przeciw COVID-19

Jeśli chodzi o szczepienia przeciw koronawirusowi, to większość Niemców (ok. 62 proc.) otrzymała co najmniej jedną dawkę przypominającą.

"Szczepienie czwartą dawką (drugą dawką przypominającą) postępuje powoli. Jak dotąd przyjęło ją tylko ok. 9 mln Niemców, czyli niecałe 11 proc. ludności" – poinformowało RND. Jednocześnie nadal około 18 mln osób (ok. 22 proc.) w ogóle nie zaszczepiło się przeciw COVID-19.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: