Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Zobacz mapy

TVN24 | Świat

Autor:
ads,akr,mjz,akw/pm,kg,adso,mtom,now,rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?gisanddata.maps.arcgis.com
wideo 2/24
gisanddata.maps.arcgis.comJak rozprzestrzenia się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19, dotarł już do prawie trzydziestu krajów. Potwierdzono ponad 73 tysiące przypadków zakażenia. Od początku epidemii zmarło blisko 1900 osób. Amerykańscy naukowcy na bieżąco aktualizują mapę, która pokazuje, gdzie dotarł koronawirus.

Naukowcy z Centrum Nauki o Systemach i Inżynierii amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stworzyli aktualizowaną na bieżąco interaktywną mapę, na której zaznaczone są miejsca, gdzie wykryto zakażenia koronawirusem. Zliczane są także przypadki zakażeń, zgony i wyleczone osoby.

Archiwalne zapisy mapy z ostatnich dni pokazują rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chinach i sąsiednich państwach azjatyckich. Poza tym przypadki zarażenia potwierdzono w kilkunastu innych krajach, między innymi w Europie.

CZYTAJ: Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem z Chin? >>>

Według danych z 18 lutego na całym świecie zanotowano ponad 73 tysiące zakażeń oraz blisko 1900 przypadków śmiertelnych.

Jak się rozprzestrzenia koronawirus? (stan na 18 lutego)gisanddata.maps.arcgis.com
Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na świecie (dane z 18 lutego)gisanddata.maps.arcgis.com

Koronawirus w prawie 30 krajach

Kraje i terytoria, w których potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, to: Chiny (kontynentalne), Japonia, Singapur, Tajlandia, Hongkong (chiński), Korea Południowa, Australia, Tajwan, Niemcy, Wietnam, Stany Zjednoczone, Malezja, Makau (chińskie), Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Indie, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Filipiny, Nepal, Kambodża, Egipt, Finlandia, Sri Lanka, Szwecja, Hiszpania, Belgia.

Na wycieczkowcu Diamond Princess rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa u wybrzeży Japonii w porcie Jokohama od niemal dwóch tygodni cumuje statek wycieczkowy Diamond Princess. Na statku, który wypłynął z Jokohamy 20 stycznia i wrócił 3 lutego, utknęło ponad 3 600 osób, w tym 2666 pasażerów z 50 krajów. Jest wśród nich trzech Polaków. Polskie MSZ informowało w ubiegłym tygodniu, że nie wykryto u nich koronawirusa.

Na wycieczkowcu Diamond Princess rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Koronawirus z Chin

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Pacjent w izolatce w szpitalu w Wuhan. Z tego chińskiego miasta rozprzestrzenia się koronawirus
Yuan Zheng/PAP/EPA

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

ads,akr,mjz,akw/pm,kg,adso,mtom,now,rzw

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA