"Zaszczepienie całego świata do końca przyszłego roku byłoby największym wyczynem w historii medycyny"

Źródło:
PAP

Świat oczekuje od nas, że sprostamy największemu wyzwaniu ery powojennej: pokonamy COVID-19 - oświadczył w sobotę wieczorem brytyjski premier Boris Johnson. Zaapelował do przywódców państw G7, by podczas przyszłotygodniowego szczytu zobowiązali się do zaszczepienia przeciw COVID-19 całej populacji świata do końca 2022 roku. Jak ocenił, byłoby to "największym wyczynem w historii medycyny".

- W przyszłym tygodniu przywódcy największych demokracji świata spotkają się w historycznym momencie dla naszych krajów i dla całej planety. Świat oczekuje od nas, że sprostamy największemu wyzwaniu ery powojennej: pokonamy COVID-19 i poprowadzimy globalne ożywienie napędzane naszymi wspólnymi wartościami - oświadczył w sobotę Boris Johnson.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W jego ocenie "zaszczepienie całego świata do końca przyszłego roku byłoby największym wyczynem w historii medycyny". - Wzywam pozostałych liderów G7, aby przyłączyli się do nas, abyśmy zakończyli tę straszną pandemię i zobowiązali się, że nigdy nie pozwolimy, by spustoszenie dokonane przez koronawirusa powtórzyło się - zaapelował brytyjski premier.

Bogaci się szczepią, bideni zostają w tyle

Według danych amerykańskiego uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, do tej pory na całym świecie podano około 2,076 miliarda dawek szczepionek. Ponieważ jednak większość dostępnych szczepionek wymaga dla pełnej ochrony dwóch dawek, oznacza to, że w pełni zaszczepiona jest nieco ponad jedna ósma ludności świata. Wielka Brytania jest w ścisłej czołówce państw, w których szczepienia idą najsprawniej. Do tej pory pierwszą dawkę otrzymało ponad 40 mln osób, czyli 76,2 proc. dorosłej populacji, a drugą - ponad 27 mln, czyli 51,6 proc. dorosłych.

Podczas gdy najbogatsze kraje szczepią dużą liczbę swoich obywateli, wiele biedniejszych państw nie ma takiego samego dostępu do szczepionek i nie zdołało nawet zaszczepić pracowników ochrony zdrowia, którzy należą do grupy największego ryzyka. Eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że jeśli te kraje nie dostaną więcej szczepionek, wirus nadal będzie się rozprzestrzeniał i mutował.

Brytyjski rząd, który zamówił ponad 400 mln szczepionek od siedmiu różnych producentów - co kilkakrotnie przekracza brytyjskie potrzeby - już w lutym zapowiedział, że podzieli się większością nadwyżek. W piątek to samo zobowiązanie powtórzył minister zdrowia Matt Hancock, ale zastrzegł, że w tej chwili nie ma żadnych niewykorzystywanych.

Szczyt G7 w Anglii

Szczyt grupy G7, którą oprócz sprawującej w tym roku przewodnictwo Wielkiej Brytanii, tworzą Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone i Włochy - odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19 przywódcy państw spotkają się osobiście, a nie w formie wideokonferencji.

Do tej pory na całym świecie wykryto 172,7 mln zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło ponad 3,7 mln osób.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP