TVN24 | Świat

Koronawirusa oficjalnie nie odnotowali, ale "próbowali wykraść dane o szczepionce"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Serwery amerykańskiego koncernu Pfizer zostały zaatakowane przez hakerów z Korei Północnej. Próbowali wykraść dane dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19 - wynika z ustaleń południowokoreańskiej agencji wywiadowczej.

O sprawie poinformowała we wtorek południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na ustalenia krajowej agencji wywiadowczej NIS. Informację przekazali Yonhapowi posłowie z parlamentarnej komisji do spraw wywiadu, którzy uczestniczyli w odbywającym się za zamkniętymi drzwiami briefingu NIS w Seulu.

- Podejmowano próby kradzieży danych dotyczących szczepionki przeciw COVID-19 i technologii leczenia. Firma Pfizer została zhakowana - powiedział poseł opozycji Ha Tae-keung, cytowany przez agencję Reutera. Nie uściślił jednak, czym zakończyły się te próby i kiedy do nich doszło.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Reżim Korei Północnej nie zgłosił oficjalnie ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem, wkrótce jednak po wybuchu pandemii w Chinach władze w Pjongjangu zamknęły granice i wprowadziły lockdown, by uchronić kraj przed zakażeniami.

Mimo oficjalnego braku zakażeń Korea Północna ma w pierwszej połowie 2021 roku otrzymać 1,99 mln dawek szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca w ramach międzynarodowego programu dystrybucji COVAX.

Zdaniem agencji wywiadowczej NIS, nie można wykluczyć wybuchu epidemii w Korei Północnej, ponieważ kraj ten prowadził wymianę handlową i utrzymywał kontakty międzyludzkie z Chinami przed zamknięciem granicy na początku 2020 roku.

W ubiegłym roku eksperci z firmy Cybereason Nocturnus przestrzegali przed złośliwym oprogramowaniem z Korei Północnej, które miało służyć między innymi wykradaniu danych o szczepionkach przeciwko COVID-19 od pracujących nad nimi instytucji – informował serwis Infosecurity Magazine.

Agencja Reutera cytuje ekspertów, którzy twierdzą, że północnokoreańscy hakerzy mogą być bardziej zainteresowani sprzedażą skradzionych danych niż wykorzystaniem ich do opracowania szczepionki we własnym kraju.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters