"Problem nuklearny Korei Północnej" - ten argument nie przekonuje ani Chin, ani Rosji. Oba kraje są przeciwne instalacji amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD. Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi potwierdził to w piątek po rozmowach z Siergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiego MSZ.
- Nalegamy na to, by zapewniony został pokój i stabilność na Półwyspie Koreańskim, wypowiadamy się przeciwko wszelkim negatywnym działaniom i wypowiedziom, które przyczyniają się do (wzrostu) napięcia, przeciwko rozmieszczeniu systemu THAAD w Korei Południowej pod pretekstem problemu nuklearnego Korei Północnej - oświadczył Wang na wspólnej konferencji prasowej w Moskwie.
"Pełna denuklearyzacja"
Ławrow ze swej strony poinformował, że Rosja popiera propozycje Chin dotyczące uregulowania sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Pozwalają one na to, by "nikt nie czuł się stroną zmuszoną do poczynienia jednostronnych ustępstw", przy czym końcowym efektem powinna być "pełna denuklearyzacja" półwyspu - oświadczył.
Zbieżne stanowiska w sprawie Syrii
Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział również, że stanowiska Rosji i Chin są zbieżne, jeśli chodzi o ocenę sytuacji w Syrii.
Amerykański system obrony przeciwrakietowej THAAD ma za zadanie obronę Korei Południowej przed potencjalnym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym ze strony północnego sąsiada. Jego elementy zaczęto rozmieszczać po kolejnych próbach rakietowych reżimu w Pjongjangu.
Odwet gospodarczy Chin
Rozmieszczeniu elementów THAAD sprzeciwiają się Chiny, według których podkopuje to ich bezpieczeństwo. Po instalacji systemu antyrakietowego Pekin wprowadził serię gospodarczych działań wobec Seulu, które południowokoreańskie władze traktują jak odwet.
Program jądrowy Korei Północnej
Korea Północna kontynuuje program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiada też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która byłaby zdolna dosięgnąć terytorium USA.
Autor: arw//now / Źródło: PAP