USA oskarżają Chiny i Rosję o próby ukrycia okrucieństw władz Korei Północnej

Źródło:
PAP
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Reuters Archive
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowychReuters Archive

Chiny i Rosja zostały oskarżone przez USA o podejmowanie prób ukrycia okrucieństw władz Korei Północnej poprzez blokowanie transmisji internetowej z nieformalnego zebrania Rady Bezpieczeństwa ONZ. Posiedzenie to było poświęcone naruszeniom praw człowieka przez Pjongjang.

- Niektórzy członkowie Rady są aż nazbyt skłonni chronić reżim przed odpowiedzialnością - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, odnosząc się do Chin i Rosji. Oba te kraje starają się przekonywać, że licząca 15 członków Rada Bezpieczeństwa nie jest miejscem na rozmowy o prawach człowieka. Ich zdaniem spotkania w tej sprawie powinny być ograniczone do innych ciał ONZ, takich jak Rada ds. Praw Człowieka czy Zgromadzenie Ogólne.

Przedstawiciel Chin Xing Jisheng ocenił podczas spotkania, którego gospodarzami były USA i Albania, że nie jest ono konstruktywne "w żaden sposób". Jego zdaniem transmisja posiedzenia przez telewizję internetową ONZ byłaby "marnotrawstwem zasobów" oraz "nieodpowiedzialnym krokiem".

Ambasador USA: Kim Dzong Un wybrał amunicję zamiast żywności

Mimo działań Chin, piątkowe zebranie było publiczne i uczestniczyli w nim dziennikarze. Agencja Reutera wyjaśnia, że na transmisję nieformalnych dyskusji muszą się zgodzić wszyscy członkowie Rady, których jest 15. Według dyplomatów rzadko dochodzi do sytuacji, w której transmisja jest blokowana.

Thomas-Greenfield podkreśliła, że zbrojenia rakietowe i nuklearne Korei Północnej są "nierozerwalnie związane z łamaniem praw człowieka przez ten reżim". - Dążenie do posiadania broni masowego rażenia zawsze depcze prawa człowieka i potrzeby humanitarne ludzi (…) Kim Dzong Un wybrał amunicję zamiast żywności, rakiety zamiast ludzkości - powiedziała.

Według źródeł Reutera RB ONZ zbierze się prawdopodobnie w poniedziałek na formalnym posiedzeniu poświęconym czwartkowej próbie rakietowej Pjongjangu, który wystrzelił wtedy do morza pocisk balistyczny o zasięgu międzykontynentalnym.

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA