Po przeprowadzeniu w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Koreę Północną próby z rakietą krótkiego zasięgu Chiny wezwały Pjongjang do nienaruszania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zaapelowały też o stworzenie warunków umożliwiających powrót do rozmów w sprawie zażegnania kryzysu.
"Obecnie sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest skomplikowana i newralgiczna. Mamy nadzieję, że wszystkie związane ze sprawą strony zachowają spokój i powściągliwość oraz że jak najszybciej załagodzą napiętą sytuację i przywrócą sprawę na właściwy tor dialogu pokojowego" - oświadczyło chińskie MSZ.
Potępienie ze wszystkich stron
Władze ChRL potwierdziły, że rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zawierają "jasne reguły" na temat programu rakietowego Korei Północnej i wezwały Pjongjang, aby ich nie naruszały - podaje Agencja Reutera.
Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow potępił najnowsze próby rakietowe Korei Północnej. Zaapelował do "partnerów, z którymi współpracujemy, o wykazanie się powściągliwością, także wobec aktywności wojskowej w tym regionie".
Kolejna próba rakietowa Korei Płn. spotkała się również z potępieniem ze strony Japonii, która twierdzi, że pocisk spadł w jej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Japońskim. Biały Dom oświadczył, że o próbie został poinformowany prezydent Donald Trump, a prezydent Korei Południowej Mun Dze In zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Trzy próby w trzy tygodnie
W nocy z niedzieli na poniedziałek (w poniedziałek rano czasu lokalnego) Pjongjang dokonał kolejnej w ostatnich tygodniach próby rakietowej. Zdaniem wywiadu południowokoreańskiego testowana była rakieta krótkiego zasięgu Scud, która została wystrzelona w kierunku wschodnim z rejonu miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, po czym przeleciała około 450 km i spadła do Morza Japońskiego. Informacje te potwierdziła armia USA.
Była to już trzecia próba rakietowa Korei Północnej w ciągu trzech tygodni. Poprzednie dwa testowane pociski to rakiety średniego i dalekiego zasięgu. We wszystkich trzech przypadkach Pjongjang obwieścił sukces.
Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe, mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), która byłaby zdolna dosięgnąć terytorium USA i przenosić głowicę nuklearną.
Autor: mm/jb / Źródło: PAP