Świat

"Korea Północna nigdy nie ustąpi". Phenian grozi kolejnymi próbami atomowymi

Świat

Relacja reportera Faktów TVN o próbie atomowej KRLD
tvn24Korea Południowa w stanie gotowości. Północ grozi pokojowi na półwyspie

- Korea Północna nigdy nie ustąpi pod wpływem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a szanse na denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego maleją przez wrogą politykę USA - oświadczył we wtorek przedstawiciel reżimu w Phenianie. Słowa padły na forum Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie. Dyplomata dodał, że dojdzie do zaostrzenia sytuacji, jeżeli USA nie zmienią swojej polityki wobec tego kraju.

- Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mylą się sądząc, że KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) uszanuje całkowicie nierozsądne rezolucje w nią wymierzone. KRLD nigdy nie ustąpi przed sankcjami - podkreślił przewodniczący północnokoreańskiej misji dyplomatycznej w Genewie Dzon Jong Riong.

Udany test zminiaturyzowanej bomby

- Jeśli Unii Europejskiej rzeczywiście zależy na pokoju i bezpieczeństwie na Półwyspie Koreańskim, to powinna najpierw zażądać od USA zakończenia ich wrogiej polityki wobec KRLD - dodał.

Konferencja Rozbrojeniowa to wielostronne forum negocjacji rozbrojeniowych działające w ramach ONZ.

Korea Północna potwierdziła we wtorek, że pomyślnie przeprowadziła podziemną próbę jądrową z wykorzystaniem zminiaturyzowanego ładunku nuklearnego o sile eksplozji większej niż ostatnia taka próba w 2009 roku. Po grudniowej próbie rakiety dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelitę, Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła sankcje wobec Phenianu.

Będą "mocniejsze kroki" Korei?

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej podkreśliło w oficjalnym komunikacie, że ostatnia próba jądrowa była aktem samoobrony w odpowiedzi na "wrogość" USA. Resort zapowiedział, że Phenian może w przyszłości przeprowadzić kolejne próby, jeśli ta wroga polityka będzie kontynuowana.

"Ta próba nuklearna była jedynie pierwszą reakcją, przeprowadzoną z maksymalną ostrożnością. Jeśli jednak Stany Zjednoczone będą dalej zachowywały się wrogo i komplikowały sytuację, będziemy zmuszeni do podjęcia kolejnych, mocniejszych kroków" - głosi komunikat przekazany przez oficjalną północnokoreańską agencję KCNA.

Wtorkowa próba jądrowa Phenianu spotkała się z powszechnym potępieniem, m.in. ze strony UE, ONZ, Japonii, Korei Południowej, Rosji, a także USA.

Autor: adso/jaś / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: