Pjongjang grozi i zapewnia: nasz cały naród w pełni cieszy się prawdziwą wolnością i prawami


Korea Północna oświadczyła, że Waszyngton "drogo zapłaci" za krytykę jej polityki w dziedzinie praw człowieka, a jego "złośliwe słowa" jedynie wzmagają napięcie na Półwyspie Koreańskim. To pierwsze oświadczenie po apelu specjalnego wysłannik USA ds. Korei Północnej Stephena Bieguna, który wzywał Pjongjang o powrót do stołu negocjacyjnego.

Oficjalna agencja prasowa KCNA poinformowała o ostrzeżeniu północnokoreańskiego rzecznika resortu spraw zagranicznych, który przekazał, że jeśli Stany Zjednoczone "ośmielą się" krytykować system rządów Korei Północnej, powołując się na problemy praw człowieka, to "drogo za to zapłacą".

"Nasz kraj jest skoncentrowanym na ludziach socjalistycznym państwem, w którym cały naród w pełni cieszy się prawdziwą wolnością i prawami" - napisano w oświadczeniu, które jest pierwszym od czasu publicznego wezwania w poniedziałek Pjongjangu przez specjalnego wysłannika USA do Korei Północnej Stephena Bieguna o powrót do dialogu.

Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło w środę "długotrwałe i wciąż trwające" pogwałcenia praw człowieka w Korei Północnej. Wśród sponsorów rezolucji było kilkadziesiąt krajów, w tym Stany Zjednoczone. Wysłannik Pjongjangu odrzucił rezolucję.

Przerywany dialog

Korea Północna wielokrotnie wzywała Waszyngton do "porzucenia wrogiej polityki", dając USA czas do końca roku na zmianę stanowiska negocjacyjnego i przedstawienie nowych propozycji. Władze Korei Północnej domagają się odstąpienia od polityki narzucania jej przez Stany Zjednoczone "bezwarunkowej denuklearyzacji".

Według ekspertów Korea Północna, która dokonała ostatnio serii prób rakietowych, przygotowuje się do testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej, co groziłoby bezpośrednią konfrontacją ze Stanami Zjednoczonymi. Ostatni test rakietowy miał miejsce w ubiegły piątek na poligonie w Sohae.

Rakiety na Półwyspie KoreańskimPAP/Reuters

Autor: akw\mtom / Źródło: PAP, Reuters, KCNA

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP