Kim Dzong Un nakazuje "fundamentalną transformację" rolnictwa. Doniesienia o niedoborach żywności

Źródło:
PAP

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas posiedzenia Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei zaapelował o "fundamentalną transformację" w produkcji rolnej. Na początku tego miesiąca władze południowokoreańskie oznajmiły, że sytuacja żywnościowa w Korei Północnej "wydawała się pogorszyć".

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wezwał do "fundamentalnej transformacji" w produkcji rolnej - podały we wtorek państwowe media, które cytuje Reuters. Krok ten podyktowany jest pogłębiającym się w kraju niedoborem żywności.

Kim powiedział w poniedziałek, że osiągnięcie celów produkcji zboża w tym roku jest najwyższym priorytetem i podkreślił znaczenie stabilnej produkcji rolnej w przemówieniu wygłoszonym podczas drugiego dnia siódmego rozszerzonego posiedzenia plenarnego Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

ABC: Korei Północnej brakuje około miliona ton zboża

W komunikacie nie wymieniono, jakie to mają być środki, ale zaznaczono, że Kim powiedział, iż zmiany muszą nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat.

Na początku tego miesiąca władze południowokoreańskie oznajmiły, że sytuacja żywnościowa w Korei Północnej "wydawała się pogorszyć". W komunikacie władz w Seulu stwierdzono, że to rzadkość, by Pjongjang ogłaszał specjalne spotkanie w sprawie strategii rolnej, które miało się odbyć pod koniec lutego.

Korea Północna jest objęta surowymi sankcjami międzynarodowymi w związku z jej programem broni jądrowej i rakiet balistycznych.

Amerykańska sieć ABC przytacza szacunki południowokoreańskich ekspertów, którzy szacują, że Korei Północnej brakuje około miliona ton zboża, czyli prawie 20 procent rocznego zapotrzebowania.

Rolnicy w Korei PółnocnejEric Lafforgue/Art In All Of Us/Corbis via Getty Images

Trudna sytuacja żywnościowa Korei Północnej

Większość analityków twierdzi, że dzisiejsza sytuacja żywnościowa Korei Północnej nie przypomina tej z lat 90., kiedy to setki tysięcy ludzi zmarło w wyniku klęski głodu.

Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że brak bezpieczeństwa żywnościowego jest prawdopodobnie najgorszy od czasu objęcia władzy przez Kima w 2011 roku po tym, jak restrykcje COVID-19 jeszcze bardziej wstrząsnęły gospodarką zniszczoną przez dziesięciolecia złego zarządzania i wyniszczających sankcji nałożonych przez USA w związku z programem nuklearnym Kima.

Wojna Rosji z Ukrainą pogorszyła sytuację, napędzając globalne ceny żywności, energii i nawozów.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Eric Lafforgue/Art In All Of Us/Corbis via Getty Images