Kopernik ma swój pierwiastek

Aktualizacja:

Układ okresowy pierwiastków wzbogacił się o trzy nowe pozycje - Darmstadt (Ds), Roentgen (Rg) i Copernicium (Cn). – Nazwy tych pierwiastków zostały uzgodnione z fizykami na całym świecie i cieszymy się, widząc je wprowadzone do układu okresowego – powiedział dr Robert Kirby-Harris, sekretarz generalny Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej (IUPAP).

Nazwy nowych pierwiastków zostały zatwierdzone w Londynie. W układzie okresowym znajdują się pod nr 110, 111 i 112. Do tej pory były one nazywane odpowiednio Ununnilium (Uun), Unununium (Uuu) i Ununbiium (Uub).

Darmsztadt jest syntetycznym elementem leżącym w dziesiątej grupie (niklowce), w 7 okresie. Ds jest pierwiastkiem promieniotwórczym, zawiera trzy znane izotopy z czego żaden nie jest trwały. Po raz pierwszy uzyskano go w 1994 roku w pobliżu niemieckiego miasta Darmstadt.

Roentgen to także radioaktywny syntetyk zaobserwowany 17 lat temu. Nazwa Rg została nadana na cześć niemieckiego fizyka - Wilhelma Conrada Roentgena, który odkrył promienie X.

Ostatni z nowych pierwiastków - Copernicium - jest najbardziej radioaktywnym syntetykiem, który można otrzymać w laboratorium. Uzyskany po raz pierwszy w 1996 roku w pobliżu wspomnianego Darmstadt został jednak nazwany na cześć polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika.

Źródło: usatoday.com